Párty na Pagu nebo v Praze, ono je to fuk: Covid se s turisty šířil po celé Evropě

I když v květnu bylo Chorvatsko dáváno za vzor coby premiant, který koronavirus skvěle podchytil, stačilo pár měsíců otevřených hranic a je všechno jinak. Nyní je zářným příkladem, jak letní turismus spustil druhou vlnu nákazy, píše americký deník The Wall Street Journal. Chorvatsko se hájí, že nemělo jinou možnost než zemi kvůli ekonomice turistům otevřít. Podobně zafungovaly i tuzemské podniky, které hostily večírky mladých turistů ze západní Evropy, zejména pak Německa.

Chorvatsko je teď učebnicovým příkladem, jak mezinárodní cestovní ruch funguje v pandemii jako urychlovač. Podle zdravotníků cestování do Chorvatska a dalších tradičních turistických destinací rozjelo nárůst nakažených po celé Evropě. 

Ve Francii jsou domácí turisté spojováni s šířením infekce na jižním i atlantickém pobřeží. I Španělsko zažívá rekordní nárůst infikovaných v Madridu a letoviscích, kam přijelo velké množství domácích i zahraničních turistů.

A zatímco individuální turistika a pobyt v apartmánech a penzionech, odkud spořiví Češi zamířili maximálně na pláž, jsou podle odborníků docela v pohodě, párty pro stovky a tisíce lidí už rozhodně ne.

„Zrče na chorvatském ostrově Pag je vyhlášené místo pro mega dance párty velkých mas lidí z různých zemí Evropy. Ano, už tam byli v červenci i Češi, a ano, už z toho máme nakažené v různých částech ČR. Pařit je zjevně nezbytně nutné i v době pandemie bez ohledu na zdravý rozum,“ komentoval legendární taneční párty na ostrově Pag epidemiolog Rastislav Maďar.

Do Chorvatska v roce 2019 přijelo 21 milionů turistů. Do konce letošního července přijelo do země 2,5 milionu návštěvníků, což bylo o 40 až 50 procent méně oproti loňsku. Španělsko v porovnání zaznamenalo 75procentní, Portugalsko 83procentní a Turecko dokonce 86procentní pokles návštěvnosti.

Jeho kritický postoj k lidem, kteří na Zrče letos jedou, nesdílí Jan Barek, ředitel cestovní společnosti Party Kýbl. Ta se od roku 2013 zaměřuje na organizování dovolených právě v této oblasti a letošek není výjimkou. Zájem o tuto formu dovolené je podle něj nižší než v předchozích letech.

„Kluby jsou pod přísným dohledem starosty a chorvatské vlády. Vedení klubů připravovalo podmínky pro rozvolňování opatření společně s nimi. Kapacita klubů nesmí překročit tisíc lidí, je proto omezen taneční prostor, řeší se to například uzavřením některých jeho částí,“ uvedl pro iDNES.cz.

Problém „párty kýblů“ se týkal i tuzemska. O bujarých oslavách v Praze, kam kvůli zavřeným diskotékám v Německu mířili i mladí Němci, německá média informovala už během léta. 

Večírky se očividně kvůli vysokému riziku nákazy nelíbily ani německým úřadům, které nyní podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka ocenily, že Česko otevírací dobu pražských nočních podniků omezilo.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:29 pátek 22. ledna 2021. Anketa je uzavřena.

  • 25
  • 22
  • 21
  • 21
  • 21
  • 19