jít naiDNES.cz

Terorista ze Štrasburku: 27x souzen za trestné činy, 67x se dopustil násilí

Dvacet sedm a šedesát sedm, to jsou čísla, která charakterizují radikálního střelce ve Štrasburku, jenž v úterý večer zabil dva lidi, dalších třináct pak zranil. Útočník Chérif Chekatt (29) byl za rozmanité trestné činy sedmadvacetkrát odsouzen ve Francii, v Německu i ve Švýcarsku a celkem sedmašedesátkrát se dopustil násilí. Od roku 2016 figuruje muž na seznamech, které evidují nebezpečné zločince a kriminálníky, ale i radikály, kteří se přiklání k terorismu.

Profil Chérifa Chekatta, vraha ze Štrasburku, není nikterak lichotivý. Kromě úterních útoků ve Štrasburku, které byly již označeny za terorismus, má na svědomí pestrou škálu trestných činů včetně násilné loupeže. Prvního násilí se mladý muž dopustil již ve svých deseti letech!

Od roku 2016 je na seznamu S nebezpečných zločinců Sûreté, kde jsou vedeni nebezpeční kriminálníci i radikálové. Podobně figuruje na seznamu FSPRT, kde jsou registrovány osoby, u nichž se projevují prvky radikalizace a mohly by se přiklonit k terorismu.

Chekatt začal se střelbou v úterý večer v 19.50 v Rue des Orfèvres, pár metrů od vánočního trhu, pak skončil na Gutenbergově náměstí.

Podle policie byl útočník sám zraněn vojáky, kteří místo střežili, poté odjel se zraněním taxíkem. Před útokem měl násilník řvát Alláhu akbar (Bůh je veliký).

Podezřelý ze střelby Chérif Chekat byl v minulosti opakovaně trestán za delikty...

Podezřelý ze střelby Chérif Chekat byl v minulosti opakovaně trestán za delikty ve Francii i v Německu.

Přímo na vánočních trzích se Chekattovi podařilo zabít dva lidi, z nichž jeden byl thajský turista. Třetí je ve stavu klinické smrti. Dalších dvanáct osob je zraněných, z nich šest v kritickém stavu.

V úterý ráno, tedy v den střelby, u něj doma policie provedla domovní prohlídku kvůli loupežím a pokusům o vraždu. V Chekattově bytě se dokonce našly ruční granáty a zbraně, ale vzhledem k tomu, že v tu dobu nebyl útočník v bytě, nemohl být zadržen.

V souvislosti s úterními útoky byly ve středu zadrženy čtyři osoby z Chekattovy rodiny: jeho otec, matka a jeho dva bratři. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:55 čtvrtek 11. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  23
 • Super
  9
 • Tvl
  8
 • Haha
  7
 • Trapas
  6
 • Sladký
  5
Komentáře