Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Cítil jsem pach krve, plakal v dokumentu o Charlie Hebdo lékař. Po natáčení ho volali k Bataclanu

  Jen málokdo zažil tolik hrůz jako on. Když bratři Chérif a Said Kouachiovi spáchali teroristický útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, jedním z prvních, kdo přijel na místo činu, byl na pohled nenápadný a milý chlapík jménem Jean-Pierre Tourtier, který šéfuje lékařskému týmu pařížských hasičů. Když pak o svých hrůzných zážitcích vyprávěl tvůrcům dokumentu „Charlie Hebdo: Tři dny teroru“, leskly se mu v očích slzy. Neměl přitom nejmenší tušení, že ho za pár hodin povolají k ještě ničivějšímu útoku na klub Bataclan.

  Pařížský soud v těchto týdnech projednává ostře sledovaný a pro Francouze citlivý případ: teroristické útoky na redakci Charlie Hebdo. Čtrnáct lidí je obžalovaných z toho, že bratrům Kouachiovým pomáhali s přípravou, například jim dodali zbraně.

  Není pochyb o tom, že si soud jako svědka předvolá i Jeana-Pierra Tourtiera. Vojenský anesteziolog a lékařský velitel hasičského sboru v Paříži společně s kolegou do vystřílené redakce dorazil jako první. Nedaleko se zrovna účastnil lékařské konference.

  I protože jde o jednu z hlavních postav dokumentu „Charlie Hebdo: Tři dny teroru“, který mapuje útok na redakci, následný únik a dopadení teroristů a souběžně probíhající útok na pařížský supermarket.

  „První věc, na kterou si vzpomínám, než jsem vstoupil do redakce Charlie Hebdo, byl pach. Pach, v němž se mísila krev se střelným prachem, byl to takový ten kovový pach krve. Pak jsem viděl hromadu těl. A někdo vzadu v zasedací místnosti slabým hlasem řekl: Pane, pomozte mi, prosím,“ vypráví Tourtier v dokumentu. 

  Jean-Pierre Tourtiere je šéfem lékařů pařížského hasičského sboru.

  Jean-Pierre Tourtier je šéfem lékařů pařížského hasičského sboru.

  Děsivé i podle dalších očitých svědků bylo, že několika mrtvým karikaturistům a dalším zaměstnancům Charlie Hebdo po kapsách souběžně vyzváněly telefony.

  To se jim blízcí, kteří se mezitím o útoku dozvěděli, snažili dovolat a zjistit, zda jsou v pořádku.

  Bratři Kouachiové na kamerových záznamech

  Bratři Kouachiovi na kamerových záznamech

  Francie do té doby podobný útok nezažila, a tak spousta lidí odmítala zprávě o počtu deseti mrtvých (další dvě oběti zemřely až později v nemocnici) a několika zraněných věřit. Svědčí o tom i záznam telefonního hovoru s dispečerkou záchranné služby. Tady je jeho přepis:

  Tourtier: Tady je Tourtier, jsem na místě v Charlie Hebdo. Máme tu pět těžce zraněných a deset mrtvých.

  Dispečerka: Dva mrtví?

  Tourtier: Deset.

  Dispečerka: Deset zemřelých?

  Tourtier: Deset zemřelých, ano.

  Dispečerka: Proboha. Deset? Jedna nula? Dvakrát pět?

  Tourtier: Ano, jedna nula. Pošlete okamžitě traumatické týmy!

  Teroristé po sobě nechali deset mrtvých a dvanáct těžce zraněných.

  Teroristé po sobě nechali deset mrtvých a dvanáct těžce zraněných.

  Šéfredaktor Stéphane Charbonnier drží v ruce vydání svého časopisu s...

  Šéfredaktor Stéphane Charbonnier drží v ruce vydání svého časopisu s karikaturou proroka Mohameda. Při útoku zemřel. Teroristé po příchodu křičeli: Chceme Charba, kde je?

  Jean-Pierre Tourtier je ostřílený lékař, člen francouzských ozbrojených sil. Na místě útoku zachoval klid, okamžitě začal pomáhat zraněným, a to i když v tu chvíli netušil, zda nejsou útočníci stále ještě v budově. Přesto se později v dokumentu neubránil slzám.

  Ta nejhorší část jeho příběhu teprve přijde.

  Jean Pierre Tourtier neudržel v rozhovoru o Charlie Hebdo slzy. Za pár hodin ho...

  Jean-Pierre Tourtier neudržel v rozhovoru o Charlie Hebdo slzy. Za pár hodin ho povolali k Bataclanu.

  Rozhovor pro dokument o Charlie Hebdo probíhal deset měsíců po útoku. Nic nedokreslí hrůzu následného dění lépe než slova jednoho z dokumentaristů v článku pro list The Huffington Post.

  „Tourtierova slova na rozloučenou v našem rozhovoru ohromila všechny ve studiu a mně dala novou naději na boj Francouzů proti teroru. ‚Ano, teroristé budou za svoje ideály ochotni riskovat životy. Ale existuje mnoho Francouzů, kteří jsou také připraveni nasazovat životy. Medici, hasiči, četníci, policisté i obyčejní občané,‘ říkal Tourtier a hlas se mu třásl smutkem a odhodláním zároveň. Když domluvil, měl oči plné slz. Vypnul jsem kamery a poděkoval mu. Když jsme si po rozhovoru povídali, nedbale jsem poznamenal, že zřejmě zanedlouho přijde další útok, protože mi přišlo, že z hlediska bezpečnosti se od lednových útoků na Charlie Hebdo nic nezměnilo,“ uvedl dokumentarista.

  Uběhly tři a půl hodiny a Tourtier byl povolán do akce znovu. Ke klubu Bataclan, kde došlo k ještě tragičtějšímu teroristickému útoku. Zemřelo při něm devadesát lidí a stovky jich byly zraněny.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

  Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

  Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

  Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

  Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz