Když dvojice teroristů vystřílela redakci satirického časopisu, který několik dní předtím zveřejnil posměšné karikatury proroka Mohameda, a zanechala za sebou dvanáct mrtvých a deset zraněných, policista Ahmed Merabet se zrovna nacházel poblíž. A tak byl povolán do akce.
Masakru už zabránit nemohl, bratry Kouachiovy v jejich černém citroënu ale potkal na ulici. Nezaváhal, nepřemýšlel nad tím, že by je snad nechal ujet, protože přece mstili proroka Mohameda. Po zuby ozbrojeným teroristům s kalašnikovy se postavil s obyčejnou služební zbraní, aby zabránil jejich úniku a hrozbě, že zabijí další nevinné Francouze.
„Šel pěšky a s teroristy se potkal tváří v tvář. Vytáhl zbraň, to byla jeho práce, jeho povinnost,“ popisoval později jeden z Ahmedových zdrcených kolegů.
Na internetu se objevil záznam z osudového setkání muslimského policisty s dvojicí teroristů, byly ale drastické, a tak musely být staženy. O několik měsíců později ale část záběru zveřejnili filmaři v dokumentu „Charlie Hebdo: Tři dny teroru“.
Jakmile Kouachiovi vystoupili z auta, spustili na Ahmeda Merabeta palbu. Jeden z nich ho střelil do nohy, načež se policista v bolestech sesunul k zemi. Stále žil a vnímal.
Teroristé pak vyrazili proti němu. „Chceš nás zabít?“ zakřičel jeden z nich.
Ahmed odpověděl: „Ne, to je v pohodě, kamaráde.“ Ruce přitom dal nad hlavu na znamení, že se vzdává.
Jenže útočníci neměli žádné slitování, proběhli kolem něj a jeden z nich ho chladnokrevně popravil střelou do hlavy z několika centimetrů.
Ahmed Merabet se bezvládně sesunul k zemi, teroristé se vrátili zpět do auta a ujeli.
Smrt Ahmeda Merabeta, muslima bránícího Francouze proti radikálním islamistům, se stala symbolem a připomínkou toho, že je třeba islám jako takový od toho radikálního oddělovat.
„Nesnažte se jeho smrt mstít dalším násilím. Islám není o terorismu nebo šílenství. Můj bratr byl muslim a zabili ho lidé, kteří jen předstírají, že jsou muslimové. Jsou to teroristé, tak to je,“ nechal se v slzách veřejně slyšet bratr Ahmeda Merabeta Malek.
V kontextu dění ale byla Ahmedova smrt oproti samotnému útoku na Charlie Hebdo trochu upozaděna. Světem se šířil hashtag „Je suis Charlie“, v překladu „Já jsem Charlie“, všichni mluvili především o zavražděných karikaturistech. Ne úplně všem to přišlo fér.
„Já nejsem Charlie. Já jsem Ahmed, mrtvý policista. Charlie urazil mou víru a kulturu a já zemřel, když jsem bránil jeho právo to dělat,“ napsal na Twitteru například muslimský politický aktivista Dyab Abou Jahjah.
Útok na Charlie Hebdo, následný únik bratrů Kouachiových a souběžně probíhající útok na pařížský supermarket, který má svědomí terorista Amedy Coulibaly, napojený na oba bratry, jsou označovány jako tři dny pařížského teroru. Ten si celkově vyžádal sedmnáct lidských životů. Šlo o vůbec první z řady teroristických útoků na území Francie.
Fotogalerie |