jít naiDNES.cz

Magické krabičky zrychlují internet v Česku. Jak to funguje?

Telekomunikační síť v Česku CETIN opět zrychluje internet | foto: archiv

Téměř 900 000 domácností v ČR si může užít rychlost 100 Mbit/s nebo vyšší. Rychlost 250 Mbit/s v optické síti (vysokorychlostní internetová „dálnice“) může mít už víc než čtvrt milionu lidí.

Letošní novinkou je pak rychlost 1 Gbit/s přímo na optice. S těmito rychlostmi je možné třeba fotky a videa z dovolené o velikosti několika GB stáhnout za pár minut. O největší telekomunikační síť v Česku se stará CETIN a bez rozdílu ji nabízí k využití všem poskytovatelům internetu. Za poslední tři roky se zrychlilo přes milion domácností. To vychází zhruba na jednu domácnost každou minutu a půl! Celkový objem dat, který sítí protéká, se navíc za poslední rok zdvojnásobil.

Video: Opusťte peklo pomalého připojení:


Jednou z hlavních ingrediencí zrychlování internetu je výstavba tzv. rDSLAMů. To jsou takové „magické“ krabičky, které přivádí optiku blíže koncovým zákazníkům a tím umožňují dosáhnout na stávajících přípojkách násobně vyšších rychlostí.

Video: Opusťte peklo pomalého připojení:

Do konce května 2018 bylo těchto šikovných zařízení postaveno přes 4 tisíce. Aktuálně se staví 8 rDSLAMů denně. Každou pracovní hodinu tak přibude jeden!

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:26 24. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  11
 • Haha
  7
 • Trapas
  7
 • Cože
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  6
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat