Vzhledem k množství poplašných zpráv, které kolují po českém internetu ohledně nebezpečného cestování, ať už do Egypta, nebo třeba do Itálie, kde je to jistě uprchlíky poseté na každém kroku, vyzpovídala redakce Expres Asociaci cestovních kanceláří, která se rozhodla uvést na pravou míru, jak se to s tím nebezpečím ve skutečnosti má. Jenže tu něco nehraje!
Přestože mnohá média vyvolávají hysterii a upozorňují na množství lidí, kteří po teroristickém útoku v Hurghadě ruší zájezdy do Egypta a dalších muslimských zemí, nezaznamenaly cestovní kanceláře žádný prudký odliv zákazníků, tvrdí ACF ČR. „Zájezdy ruší, nebo o tom uvažuje, jen několik jednotlivců, a to v počtu 3–5 tisíc cestujících, kteří týdně do Egypta cestují, nehraje žádnou roli,“ uvedl Jan Papež, místopředseda asociace. Tato tendence skutečně není patrná ani dlouhodobě, letos Egypt očekává až 250 tisíc turistů. V loňském roce to bylo jen 220 tisíc a celkově ze statistik vychází, že cestovatelů spíše přibývá.
Možná jste si však všimli, že se pan Papež záměrně vyhýbá komentování dalších oblíbených turistických destinací, konkrétně Turecka a Tuniska. A k tomu má dobrý důvod. Čísla pro tyto státy totiž zdaleka tak slavně nevypadají...
Turisté v Turecku a Tunisku:Turecko: 2011 - není údaj |
Nelze si nevšimnout, že dochází k masivnímu propadu čísel kolem roku 2014 a v současnosti se tak počty turistů dostaly téměř na polovinu. Není těžké odvodit, s čím souvisí tato změna. V roce 2014 totiž v Tunisku došlo k útoku na turisty, které teroristé kalašnikovem postříleli přímo na pláži, zatímco v Turecku začalo docházet k mnoha ozbrojeným konfliktům, které vyvrcholily pokusem o převrat v roce 2016. Nemluvě o mnoha teroristických útocích. Je tedy evidentní, že tvrzení cestovních agentur není úplně pravdivé.
Údaje pro letošní rok pro Turecko a Egypt údajně zatím nejsou spočítané, protože sezóna je prý dosud v plném proudu. Protože však určit stejná čísla pro státy, jako je Chorvatsko, Itálie nebo i výše zmiňovaný Egypt nebyl problém, je velmi nepravděpodobné, že by bylo problém tak učinit také v těchto případech.
Itálie je na tom o poznání lépe, ačkoli i zde došlo k drobnému poklesu počtu turistů. V roce 2016 navštívilo Itálii 252 tisíc turistů, pro letošní rok odhady ukazují 250 tisíc. Není to příliš velký rozdíl, přesto tu však je.
Největší stálicí českých turistů tak nadále zůstává Chorvatsko, které letos podle odhadu navštíví až 900 tisíc turistů. Požárů, na které soustavně upozorňuje televize, se tak očividně nezalekli.
A co z toho plyne? Cestovní kanceláře ohledně situace na trhu se zájezdy rafinovaně mlží. Lidé skutečně mají strach a na některá místa zkrátka jezdí méně. Není to asi důvodem k tomu, aby člověk zrušil také svou dovolenou, ale rozhodně je to důvodem k tomu, důkladně ověřovat informace, které pokládáme za pravdivé.
Fotogalerie |