jít naiDNES.cz

Jarní úklid vázne: Firmy shánějí lidi, jedna povolala i „cikána Frantu“ z Mostu!

Úklid ulic po zimě vázne, firmám i městům chybí lidi. Jedna ze společností v rámci náboru posil vsadila na Zdeňka Godlu, který uklízel v seriálu Most! | foto: Koláž Expres.cz

Města a obce řeší po zimě vážný problém. Jako by nestačily zbědované silnice a chodníky, letos se k nim přidal i nedostatek lidí na úklid ulic a nepořádku, který se za zimní měsíce nashromáždil. Chybí i ti, kdo uklízeli v rámci veřejně prospěšných prací.

Jarní počasí odhalilo poměrně žalostný stav věcí. Ulice českých měst a obcí jsou plné nepořádku, který ale nemá kdo uklidit. „Zahájili jsme novou kampaň. Zn.: Doporučuje nejznámější řidič popelářského vozu,“ pochlubila se jedna z úklidových firem, která v rámci náboru nových sil vsadila na Zdeňka Godlu. Ten se proslavil coby „cikán Franta“, který v seriálu Most! uklízel ulice.

Například ve Frýdku-Místku je situace tak vážná, že by mohla ohrozit chystaný jarní generální úklid. „Máme k dispozici sedm pracovníkůten stav je žalostný,“ posteskl si Jaromír Kohut z městských technických služeb.

Ve městech každý rok uklízejí lidé v rámci veřejně prospěšných prací, jenže letos je situace jiná. Nezaměstnaní prý nemají o úklid zájem. Třeba Frýdek-Místek potřebuje 35 až 40 lidí z úřadu práce. Letos město dostalo pouhých sedmnáct tipů.

Problémy způsobuje hlavně nízká nezaměstnanost. Sehnat uklízecí čety ale mají problém i v jiných koutech republiky. „Poslední dobou technické služby Olomouc mají problém s obsazováním kvalifikovaných i nekvalifikovaných dělnických pozic,“ uvedl mluvčí města Michal Folta.

Městům proto nezbývá než najímat zaměstnance na hlavní pracovní poměr, což ve finále úklid prodraží. Někteří hledají i brigádníky a lákají na odměnu. Nedostatek pracovních sil pociťují i další profese. Málo je stavařů nebo řemeslníků, chybí i řidiči autobusů, nákladních nebo hasičských vozů.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:21 15. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  13
 • Haha
  13
 • Trapas
  13
 • Tvl
  12
 • Cože
  10
 • Sladký
  9
Komentáře