jít naiDNES.cz

Biomatky, vracíte nás do středověku. Kvůli vám Česko přišlo o status země bez spalniček

Česko přišlo o status země bez spalniček. Proočkovanost populace rychle klesá. | foto: Profimedia.cz

Návrat do středověku? Světová zdravotnická organizace (WHO) zrušila Česku, ale i Velké Británii, Řecku a Albánii status zemí, v nichž byly jednou provždy vymýceny spalničky. Zpráva o spalničkách a zarděnkách v Evropě mluví jasně, počet případů spalniček se meziročně zdvojnásobil, WHO vyzvala k posílení očkování. Co na to budou říkat tuzemské biomatky?

Situace je rok od roku horší. Ve 48 evropských zemích bylo během prvního pololetí tohoto roku zaznamenáno 89 994 případů spalniček, to je více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loni, kdy bylo potvrzeno 44 175 výskytů.

Během letošního prvního pololetí už bylo v Evropě zaznamenáno více případů spalniček než za celý loňský rok. WHO už nyní nepovažuje Českou republiku, Británii, Řecko a Albánii za země, v nichž jsou spalničky považovány za vymýcené.

Ve světě bylo od ledna potvrzeno více než 360 tisíc případů, což je podle WHO nejvíce od roku 2006 a téměř trojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Nejpostiženějšími zeměmi jsou Kongo, Madagaskar a Ukrajina. V roce 2017 spalničky podle odhadů způsobily 109 tisíc úmrtí, většinou šlo o děti mladší pěti let.

Podle Kate O’Brienové z WHO za nárůst může špatné zdravotnictví v některých zemích, ale rovněž i šíření dezinformací o očkování. „Šíření dezinformací považujeme za stále větší hrozbu,“ uvedla.

„Vyzýváme proto provozovatele sociálních sítí, komunity, vůdce i další lidi, kteří se veřejně vyjadřují, aby se ujistili o tom, že sdělují přesné a vědecky důvěryhodné informace,“ dodala.

České ministerstvo zdravotnictví v polovině července uvedlo, že letos už spalničkami onemocnělo 573 lidí, přičemž loni jich bylo 203 za celý rok. V Británii loni zaznamenali 953 případů, v první polovině letošního roku 489. V Řecku loni lékaři nahlásili 2193 a za letošní půlrok 28 případů a v Albánii to bylo loni 1466 případů a za letošních šest měsíců 475 případů.

O tom, že ve vyspělých zemích nad očkováním rodiče, zejména pak matky, ohrnují nos jako nad něčím, co „zaručeně“ způsobí u dítěte autismus, zatímco v rozvojových zemích se na něj těší jako na spásu, není pochyb. Není načase zase vzít selský rozum do hrsti? Seznam nevymýcených nemocí se tímto tempem může brzy rozšířit...

Fotogalerie

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat