Za odmítnutí dechové zkoušky pořádný flastr: To už si rozmyslí i Patrasová!

6. června
Nedávná nehoda Dagmar Patrasové (66), která nedaleko svého domu nabourala do betonového zátarasu a následně odmítla dechovou zkoušku, opět rozvířila debatu o potřebném zpřísnění trestů za podobné přečiny. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v této souvislosti plánuje velké změny, které by hříšníky měly v budoucnu od podobné praxe jednou provždy odradit. Řidiči pod vlivem by měli být postihováni stejně, jako kdyby jim byla v krvi zjištěna maximální hodnota alkoholu. Trest je v takovém případě až tři roky vězení, pokuta jde do milionů korun.

Chystanou změnu bodového systému i se zpřísněním resort dopravy aktuálně ladí a vládě ji plánuje předložit na podzim. Experti na dopravu kroky ministerstva chválí a volají po co nejpřísnějších trestech. 

„Je potřeba zpřísnit tresty pro odmítače, postihovat to přinejmenším tak přísně, jako kdybychom zjistili maximální hladiny alkoholu a drog v krvi. Protože zatím se to opravdu vyplácí,“ konstatoval pro deník Právo dopravní expert Roman Budský.

Martin Kupka (ODS)

Zatímco odmítnutí dechové zkoušky je považováno za přestupek s pokutou v rozmezí 25 až 50 tisíc korun, za řízení pod vlivem alkoholu a drog ve stavu vylučujícím způsobilost hrozí zákaz řízení až deset let, odnětí svobody až do tří let a peněžitý trest až ve výši několika milionů korun.

Hříšníkům se tedy vyplatí dechovou zkoušku odmítnout. Ke stejnému kroku se po poradě s rodinným právníkem rozhodla i Dagmar Patrasová, jež před pár týdny nabořila svůj mercedes do betonového zátarasu nedaleko rodinné vily na pražských Vinohradech.

Vrak černého mercedesu se zastavil o betonovou zábranu s dopravním značením.

„Alkohol za volantem patří k jedněm z nejnebezpečnějších prohřešků proti pravidlům a za volant rozhodně vůbec nepatří. Na jeho potírání se mimo jiné zaměřujeme v chystané změně bodového systému a popisovanou věc zde řešíme,“ informoval mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka.

„Nyní se trestání alkoholu za volantem řídí tím, že je potřeba nejdříve prokázat, zda došlo k porušení předpisů, nebo ne, a nezohledňují se současné možnosti digitalizace. Nové připravované řešení toto doplní o možnost zadržet řidičský průkaz, i když ho nemá hříšník u sebe. Následuje řízení, kde se posoudí, zdali dojde k odebrání průkazu, nebo ne,“ doplnil.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:59 úterý 4. října 2022. Anketa je uzavřena.

  • 22
  • 11
  • 7
  • 6
  • 4
  • 3
Komentáře