„Respekt k práci druhých se zřejmě v dnešní době moc nenosí. Podívejte se na fotky z několika míst Čech a Slovenska. Takové jednání nám přijde jako vrchol lhostejnosti,“ zaznělo na facebookových stránkách Agrární komory České republiky na adresu snímků, na nichž lidé berou útokem fialová pole.
Ta vzdáleně připomínají levandulové latifundie v Provence, i když se ve skutečnosti jedná o jetel inkarnát, který se v poslední době na českých i slovenských polích objevuje stále častěji.
„Připouští si ti lidé aspoň na chvilku, že pole někomu patří a že někomu ničí úrodu? Opravdu si někdo musí fotit auto s jetelem? Chápeme, že lidé chtějí mít pěkné fotky, ale za jakou cenu!“ ptají se zástupci hospodařících zemědělců.
„Jetel zemědělci pěstují jako hodnotné krmivo pro hospodářská zvířata a také zelené hnojení. Asi to výletníci nevědí. Určitě by se jim taky nelíbilo, kdyby jejich obývákem prošel farmář v holinách nebo přejel traktorem jejich anglický trávník,“ doplnili agrárníci, kteří jsou sice rádi, že se jetel zdá lidem krásný a fotogenický, nemusejí se ale kvůli tomu chovat jako pověstní sloni v porcelánu.
„Prosíme, nedělejte si fotky v úrodě. Sice možná budete mít líbivou fotku, ale ničíte tím někomu jinému jeho práci. Děkujeme,“ dodali s prosbou, aby si lidé příště rozmysleli, kam šlapou, nebo dokonce zajíždějí autem.
Jetel nachový neboli inkarnát, lidově též zvaný růžák, je jednoletá přezimující jednosečná jetelovina. Inkarnát je velmi oblíbenou plodinou v jižních oblastech Evropy, hlavně v Itálii, ale i ve Francii, Rakousku a Německu. V Česku je v posledních letech tato jetelovina množena na dosti velkých plochách a osivo je vyváženo do výše uvedených zemí.
Je proto dobré dbát na to, kam člověk šlape. Dost možná kvůli pěkné fotce poničí lidem vítaný zdroj příjmů...
Fotogalerie |