Průmyslový palác, Pernštejn nebo Zahrádky: Nejničivější požáry českých památek

Požáry památek v Česku sice nejsou časté, o to větší škody ale napáchají. Největší vznikly v roce 2005, kdy hořel Průmyslový palác na pražském Výstavišti. Vyčísleny byly na miliardu korun. | foto: Koláž Expres.cz

Když v roce 2016 hořelo Národní muzeum, bylo štěstím v neštěstí, že zrovna procházelo rekonstrukcí a vzácné sbírky byly uloženy v bezpečí. Zdaleka ne všechny památky v Česku vyvázly bez újmy. Zatím největším průšvihem byl požár Průmyslového paláce v roce 2008, kdy vzniklá škoda činila více než miliardu korun. I přes počáteční sliby a snahy od té doby stále nebylo poškozené křídlo dostavěno.

Loni v únoru se tehdejší primátorka hlavního města Adriana Krnáčová nechala slyšet, že by stavba repliky levého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti mohla začít příští rok. Praha zvažovala, že na místě vyhořelého křídla vybuduje provizorní montovanou stavbu, nakonec však příprava repliky postupovala rychleji, než magistrát očekával.

Světe, div se, letos se na Výstavišti nic neděje...

Je úsměvné, že se čeští politici předhánějí ve vyjádření podpory francouzské vládě a hlavě státu nabízejí pomoc při rekonstrukci vyhořelé pařížské katedrály Notre-Dame, zatímco obnovu domácích památek před sebou sunou jako horký brambor.

V případě Průmyslového paláce přitom nešlo o žádný „ohníček“. Plameny v říjnu 2008 způsobily škodu za více než miliardu korun. Za požár podle policie mohl zapnutý elektrický vařič v jednom ze stánků.

Bohužel to v novodobé historii Česka nebylo poprvé, kdy hasičské jednotky musely řešit výjezd k některé z cenných historických památek. V dubnu 2005 na Brněnsku poničil oheň gotický hrad Pernštejn, zcela shořela střecha z počátku 19. století i část depozitáře. Příčinou vzniku požáru bylo podle hasičů chemické samovznícení, rekonstrukce stála skoro 100 milionů.

V lednu 2003 vyhořel zámek Zahrádky, barokní perla na Českolipsku, kterou využíval rod Valdštejnů i Karlova univerzita. Oheň se rozšířil pravděpodobně od elektrické svítilny, která byla postavena u dřevěného obložení. Střecha zámku shořela na popel, náklady na následné rekonstrukce přesáhly 90 milionů korun.

Pražané pak mají v neblahé paměti rok 1995, kdy sice nehořela kulturní památka, o to tragičtější ale měl pekelný živel následky. V karlínském hotelu Olympik se vznítily textilie odložené u chladničky a při následném požáru zemřelo osm lidí, dalších šestatřicet jich bylo zraněno. Mrtví byli z Belgie, USA, Finska a Německa. Jde o nejtragičtější požár v Česku.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat