Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Jsme na prahu druhé vlny, řekl Prymula: Česko je v EU třetí nejzasaženější

  Epidemiolog Roman Prymula promluvil o druhé vlně koronaviru i o tom, že těžkých případů přibude. | foto: ČTK

  Česko je na prahu druhé vlny koronavirové epidemie. Za čtrnáct dní až tři týdny tu může být stejně vysoký počet hospitalizovaných jako na jaře, nechal se v Otázkách Václava Moravce slyšet epidemiolog Roman Prymula. Podle počtu potvrzených případů za 14 dní na 100 000 obyvatel je ČR třetí nejzasaženější v EU, horší situace je jen ve Španělsku a Francii.

  „Pokud bereme explozivní nárůst, u nemocných ho zatím nevidíme. Je ale zřejmé, že tam je čtrnáctidenní až třítýdenní zpoždění. V posledních dnech máme nárůst deset hospitalizovaných denně. Tento trend logicky přinese počty (těžkých průběhů nemoci, pozn. red.), které jsme tady měli na jaře,“ řekl Prymula v Otázkách Václava Moravce v souvislosti s aktuálním vývojem v Česku, kde o sobě covid-19 dává opět pořádně vědět.

  „Pokud by u nás epidemie pokračovala takto explozivně, můžeme dojít na hranici kapacity lůžkového systému,“ informoval Prymula. Upozornil na to, že lůžka nejsou po republice rozprostřena rovnoměrně, problém tak může přijít už dřív. Na hranici limitů by se podle něj ČR mohla dostat na konci října, pakliže by nezavedla žádná opatření.

  Současná nařízení jsou podle Prymuly snad dostatečná k oploštění křivky, zásadní je podle něj hlavně osobní zodpovědnost lidí a nošení roušek. K poklesu podle něj díky nim nedojde. Druhá vlna již podle Prymuly začala, považuje to však spíše za formalitu. 

  „Je to komplexní věc, za kterou mají zodpovědnost vlastně všichni,“ řekl Prymula a vyjmenoval vládu, média i samotné lékaře.

  Proti váhavosti odpovědných úřadů a institucí vyzval i epidemiolog Rastislav Maďar, který říká, že do konce roku se situace rozhodně nezlepší. Zmiňoval i fakt, že chybí vůle pro to jednat včas, což se může ve výsledku vymstít.

  Aktuálně je podle počtu potvrzených případů za 14 dní na 100 000 obyvatel ČR třetí nejzasaženější v EU, horší situace je jen ve Španělsku a Francii. Jen za sobotu přibylo 1541 nemocných. S covidem-19 je aktuálně hospitalizováno 297 lidí, z toho 69 v těžkém stavu. 

  Že se situace kolem šíření nákazy koronavirem nevyvíjí dvakrát dobře, se shodli představitelé koalice i opozice. Šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na Primě v pořadu Partie vyzýval vládu, aby kvůli rostoucím počtům nakažených obnovila Ústřední krizový štáb. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o to jeho strana usiluje a premiéra Andreje Babiše (ANO) nakonec přemluví.

  „Musíme začít ten systém řídit. Musí zasedat krizový štáb, který bude aplikovat již připravené scénáře. Ale obávám se, že nejsou, protože vláda nic nedělala. Alfa a omega jsou kapacity, že se nakažení vytrasují. Teď nejsou dostatečné personální a testovací kapacity. My vám s tím pomůžeme, ale musíte pracovat. Čekat a modlit se nikomu nepomůže,“ řekl v Partii Kalousek.

  Aktuální dění kolem koronaviru se tak rychle stává nástrojem předvolebního boje. Strany by se však měly zajímat spíš o to, jak nastalou situaci co nejlépe zvládnout, a ne o svalování viny na ty druhé. To jim potřebné body od voličů jistě nezíská.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

  Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

  Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

  Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

  Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz