Neděle 7. června 2020, svátek má Iveta, Slavoj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Češi platí za elektřinu stejně jako Němci, ceny letí vzhůru a ČEZ si mastí kapsu

  V porovnání se mzdami je v České republice šestá nejdražší elektřina v Evropské unii. | foto: ČEZ

  Tak jsme dostihli Německo! To, co politici slibovali od roku 1989, se konečně podařilo. Bohužel ne výší výdělků, západním sousedům šlapeme na paty vysokými cenami elektřiny. V porovnání se mzdami je v Česku šestá nejdražší v rámci Evropské unie.

  Německo bývá považováno za zemi s nejdražší elektřinou v Evropské unii. Hlavním důvodem jsou investice do nahrazení uhelných a jaderných elektráren obnovitelnými zdroji. Cena za kilowatthodinu je u našich západních sousedů po Dánsku nejdražší. Jakmile se do srovnání zahrnou ekonomické možnosti domácností – metodou takzvané parity kupní síly – jsou na tom Němci a Češi velmi podobně.

  Podle dat Eurostatu za rok 2019 se ceny elektřiny pro domácnosti v obou zemích přiblížily v posledních dvou letech, kdy v Česku elektřina zdražila o sedm a jedenáct procent, zatímco v Německu zlevňovala. Tuzemská elektřina se tak s cenou (v paritě kupní síly) dostala vysoko nad unijní průměr.

  „Myslím, že vysoká cena má dvě příčiny. První je parita kupní síly, která nás penalizuje, protože jsme chudší země. Druhou pak skutečnost, že je zde extrémně vysoká část platby za distribuci. Ta tvoří bezmála polovinu celkové platby za elektřinu, jinde to není zdaleka tolik,“ vysvětlil serveru iRozhlas.cz Jiří Hlavenka, investor a zastupitel Jihomoravského kraje za Stranu zelených a Českou pirátskou stranu.

  „Je to dáno tím, co si vylobboval ČEZ. Tím, že dostal jako ‚dárek‘ svou pozici na trhu a poplatky za distribuci, tak to je vlastně daň, kterou platíme všichni. Stát každoročně ze zisku ČEZ inkasuje dividendu a má z toho bezva příjem. Může pak předstírat, že nezvyšuje daně,“ doplnil.

  Jen pro představu, čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně stoupl o čtyři miliardy na čtrnáct a půl miliardy korun. Firmě pomohl hlavně růst cen elektřiny a také obchod s komoditami.

  „Srovnání cen elektřiny v přepočtu na kupní sílu obyvatelstva vypovídá, nakolik spotřeba elektřiny běžnou domácnost zatíží z hlediska rodinného rozpočtu. Z tohoto úhlu je vidět, že elektřina je u nás relativně drahá,“ přiblížil aktuální situaci analytik Jiří Gavor z konzultační firmy ENA.

  „Elektřina na burze zdražuje od dubna 2016, to je hlavní důvod zvyšování ceny pro koncové odběratele,“ uvedl Michal Kebort z Energetického regulačního úřadu pro server iRozhlas.cz s tím, že většina distributorů má nasmlouvanou elektřinu dlouho dopředu, proto se výkyv u ceny silové elektřiny může v cenách pro domácnosti projevit klidně se zpožděním několika let.

  „Důvodem růstu cen energií na burzách jsou rostoucí ceny emisních povolenek a taky uhlí,“ doplnila Martina Slavíková ze společnosti E.ON. „Mírně se projevuje i oslabení koruny, protože elektřina se nakupuje v eurech,“ dodal mluvčí energetické společnosti PRE Petr Holubec. 

  Loni za elektřinu dala rodina měsíčně zhruba 1730 korun. Stejnou částku zaplatila i rodina v Německu. Ale každá z jiného platu. „My máme nižší mzdy než Němci, zatímco Němec bere v průměru 100 tisíc, Čech bere v průměru 34 tisíc, to znamená, že za hodinu stejné práce si může koupit méně elektřiny,“ uvedl pro TN.cz ekonom Dominik Stroukal.

  „Ještě před koronavirovou krizí jsme měli pocit, že budeme neustále růst. Ale ve výsledku se stalo, že jsme zchudli, takže se očekává, že by cena elektřiny měla padat dolů,“ dodal českým domácnostem trochu naděje Stroukal.

  Je tak možné, že ke konci roku se dočkáme významnějšího poklesu cen elektřiny.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 7. června 2020, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz