jít naiDNES.cz

„Stop, jste v protisměru“ potřebují české dálnice jako sůl: Už včera bylo pozdě

Jízda v protisměru na dálnici je v Česku stále častější. Varovné cedule jsou proto na spadnutí, zatím je ale není kam dát. První by se měly objevit na jaře. | foto: Koláž Expres.cz

Jako by nestačily neustálé uzavírky, havarijní technický stav nebo bezohlední řidiči (nejen) kamionů. Dálnice v Česku se v poslední době zhusta stávají dějištěm nehod, při nichž řidiči najíždějí do protisměru. A je úplně jedno, jestli je to pod vlivem alkoholu, drog, nebo „prostého“ zmatení, následky jsou často fatální. Značky upozorňující řidiče u nájezdů stále chybějí.

V českých luzích a hájích se stalo zavedenou praxí, že než problémům a nehodám předcházet, raději se čeká až na dobu, kdy se situace vyhrotí, stane se nějaká tragédie a až pak se dají věci do pohybu.

Názorným příkladem budiž jízda v protisměru na dálnici. V nedávné době se stalo hned několik takových případů. Ve čtvrtek 14. února se na dálnici D5 u Rokycan ve směru na Rozvadov čelně střetla dvě osobní auta. Jedno z nich vjelo do protisměru. Při nehodě se zranili oba řidiči. Jednoho odvezla sanitka v kritickém stavu do nemocnice, druhý skončil ve vážném stavu. Senior přitom v protisměru jel více než kilometr, než k nehodě došlo.

Koncem září se Jan Kočka mladší (†28) na dálnici D11 dostal do protisměru, kde v plné rychlosti zabil řidiče nákladního vozu. Během děsivé autonehody sám utrpěl zranění neslučitelná s životem.

Dopravní policie a oddělení BESIP Ministerstva dopravy (MD) proto přišly už před časem s nápadem dát na vytipovaná místa značku „Stop, jste v protisměru“.

„Policie vybrala a předložila ministerstvu ke schválení místa, kde mají být umístěny. Vždy jde o nájezdy na dálnice. Nyní to projednáváme a značky by se v provozu měly objevit v průběhu letošního jara,“ uvedl Tomáš Lukašík za dotčené ministerstvo. 


„Poté, kdy MD žádosti policie schválí, dostane Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokyn, aby značky nechalo vyrobit a rozmístilo je na nájezdech,“ řekl Lukašík pro deník Právo s tím, že se jedná o informačně-provozní značku a nejsou k jejímu zavedení potřeba žádné legislativní změny ani vyhláška.

„Opilým nebo zfetovaným řidičům asi nová dopravní značka v nesprávném nájezdu na dálnici nezabrání. Jsou ale mnozí řidiči, kteří se prostě chovají jen zmateně. Ti teď dostanou nepřehlédnutelnou výstrahu, že najíždějí v protisměru,“ nechal se za BESIP slyšet Tomáš Neřold.

Za jízdu v protisměru i otáčení či couvání v místě, kde to není dovoleno, je na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla sedm trestných bodů v rámci postihu neukázněných motoristů. 

Hrozí i pokuta od pěti do deseti tisíc korun a zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku. V případě, že řidič zaviní nehodu s vážnými následky, je to posuzováno jako trestný čin a čeká jej soud.

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:22 15. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  11
 • Haha
  9
 • Trapas
  8
 • Sladký
  8
 • Tvl
  8
 • Cože
  7
Komentáře