Zapomeňte na tradiční válení u moře: Zákaz boeingů kříží plány i českým turistům

Návrat letadel Boeing 737 MAX do letového provozu by mohl nastat zhruba v polovině července. Do té doby musí čeští turisté počítat s komplikacemi v podobě změny letů nebo rušení zájezdů. | foto: Koláž Expres.cz

Čeští dovolenkáři začínají na vlastní kůži pociťovat zákaz letounů Boeing 737 MAX. Zhruba v polovině května navíc startují odlety do oblíbených turistických cílů a výpadek se projeví mnohem výrazněji. Zatím se týká hlavně cest na Kapverdy, do sousedního Senegalu nebo třeba pobytů v Egyptě. Turisté musí být připraveni i na možnost, že na svou vysněnou dovolenou vůbec neodletí, případně se budou muset rozhodnout pro jinou destinaci.

Návrat letadel Boeing 737 MAX do letového provozu by mohl nastat zhruba v polovině července. S odvoláním na své zdroje to uvedla agentura Reuters. O takovém termínu začal mluvit i první provozovatel těchto strojů, indický SpiceJet.

Na návrat MAXů čeká i tuzemský letecký přepravce, společnost Smartwings, která má odstavených celkem sedm letadel. Firma kvůli tomu musela zrušit část spojů nasmlouvaných na letní sezonu, což se významně dotýká i českých cestovatelů.

„Měla jsem s Čedokem letět do Egypta, ale napsali mi, že to aktuálně nejde, že nemají stroje. Jenže já už dovolenou měla nahlášenou a chtěla stůj co stůj odletět. Nakonec letím s Fischerem, ten tam jako jediný létá,“ svěřila Expresu trafikantka z pražské Bubenče.

Její slova potvrzuje i mluvčí dotčené cestovní kanceláře. „V tuto chvíli máme potvrzenou sníženou kapacitu na jedné lince do Egypta,“ uvedla mluvčí Čedoku Hana Součková. O ostatních destinacích stále s­ dopravcem jedná. Pokud se cestovní kanceláři nepodaří vyjednat udržení co největšího počtu rezervovaných sedadel u tuzemských aerolinek Smartwings, zvažuje i přechod k jinému dopravci.

Tento krok už podnikla již zmíněná cestovní kancelář Fischer. Týká se to zájezdů do Spojených arabských emirátů. „Pro lety do Rás al-Chajmy nahradíme od června společnost Smartwings aerolinkami Emirates, které létají do Dubaje,“ uvedl mluvčí cestovní kanceláře Jan Bezděk.

CK Exim Tours kvůli třetinové redukci letů do Senegalu a na Kapverdské ostrovy připustila jen posun odletu o jeden den. „Klientům bude posunut odlet na jejich dovolenou z původně plánovaného úterka na pondělí a z původně plánovaného pátku na čtvrtek,“ řekl k tomu mluvčí kanceláře Petr Kostka. O poznání větší komplikace oznámila cestovní kancelář Blue Style, které aerolinky zrušily vybrané lety z Ostravy a z Brna.

Problémů českých cestovek už stačili všimnout i zahraniční letečtí přepravci.

„Služby cestovním kancelářím nabídly například tuniské aerolinie Tunisair nebo Royal Air Maroc. Lety do Palerma začal nabízet jeden sicilský dopravce, který v Česku jedná přes zprostředkovatele, podobně jeden dopravce z Kypru žádal o zkontaktování s cestovními kancelářemi,“ řekl MF DNES místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Sehnat na přebraném trhu náhradní letadla se snaží i samotné aerolinky Smartwings. Podle jejich mluvčí Vladimíry Dufkové se minimálně dva letouny na léto podaří zajistit, což by mohlo následky výpadku alespoň zmírnit.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat