V Belgii levněji než v Česku? Lidé tepou do ČT kvůli reportáži o cenách potravin

13. června 2020
Když bruselský a pražský reportér České televize nakupovali v supermarketu stejné položky, ještě netušili, že jim reportáž o cenách zboží v tuzemsku a hlavním městě Evropské unie hodí lidé na hlavu.

„Stejný citron, stejná cena. Přesto při pohledu na účtenku bude mít český zákazník o dost kyselejší pohled než ten belgický. Ačkoliv jsme v cenách potravin západní zemi dohnali, v příjmech nikoliv,“ poutá na svou nedávnou reportáž Česká televize.

Její reportér z Bruselu Lukáš Dolanský a jeho kolega z Prahy vyrazili do supermarketu a nestačili se divit. Nejednu položku z nákupního seznamu koupili v belgickém obchodě levněji než v tom českém. 

A to i přesto, že zatímco Čech si vydělá v průměru 34 tisíc korun, občan Belgie 88 tisíc. Může si tak citronů koupit mnohem víc než jeho český evropský spoluobčan.

„Česká televize pro mě byla jediné seriózní médium, které se dá sledovat, ale tohle by natočil lépe i středoškolák. Životní náklady v dané zemi, zdanění obyvatel, země původu potravin a jejich nákupní cena, to jsou všechno věci, jež by uvedly fakta, co tu prezentujete, do souvislostí. Jak můžete tohle odvysílat?“ rozčílil se jeden z diváků.

Poměřovat českou a belgickou průměrnou mzdu s cenami mrkve a citronů je podle něj zavádějící a České televize nehodné.

„Průměrný příjem v Belgii je 88 tisíc korun. Neřeknou brutto nebo netto. Ani se nezmíní, že tam jsou životní náklady celkově vyšší než v Česku. A lidé nadávají,“ shrnul „přínos“ reportáže další divák.

„V německém městě, kde jsem žil, stojí třeba jen školka kolem 400 až 500 eur, za pojištění na auto zaplatí člověk třetinu toho, co v Německu,“ poznamenal muž, který žil v Německu a nerad poměřuje jablka s hruškami.

Mnozí se však shodli na tom, že ceny některého zboží v českých obchodech jsou až nesmyslně vysoké.

„Papriky za 90 korun? Kde máte tu akci? Bývají ještě dražší, to já přestanu jíst zeleninu, budu na ni čekat jednou za rok, než si ji vypěstuju. Hlavně sem vozí odpad! Odpad všeho!“ rozohnila se jedna z žen.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 neděle 11. října 2020. Anketa je uzavřena.

  • 62
  • 31
  • 31
  • 28
  • 25
  • 21
Komentáře