Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Záblesk krize, bouřlivé výročí „sametu“. Co čeká Česko v roce 2019?

  Miroslav Kalousek, Miloš Zeman, Petr Fiala, Andrej Babiš | foto: koláž Expresu

  Pravděpodobné změny ve vládě, stranické sjezdy politických trpaslíků a třicet let od tzv. sametové revoluce jsou události, které Českou republiku čekají v novém roce. To zásadní se ale v roce 2019 odehraje mimo její hranice: brexit ovlivní vztahy v EU, eurovolby překreslí celoevropskou politickou mapu i podobu nové Evropské komise. Propad v automobilovém průmyslu či pokračující obchodní válka mezi velmocemi pak budou mít dopad na ekonomický růst a možný nástup recese. V průběhu roku se ve světové i domácí ekonomice mohou objevit záblesky krize.

  Na Nový rok předsedové obou komor Parlamentu Jaroslav Kubera (ODS) a Radek Vondráček (ANO) vyzvali ke slušnosti, větší společenské soudržnosti a zasypání příkopů. Evropské volby napoví, zda se toto přání podaří naplnit alespoň částečně.

  Pokud by výsledek nedopadl tak, jak by si část politické elity přála, a na voliče se snese příval slov, že „opět nevěděli, co činí“, pak bude mít pravdu zřejmě Jaroslav Kubera, že v souvislosti s kulatým výročím sametové revoluce se ve společnosti i politice může stát skutečně vše.

  Po předsedech obou komor Parlamentu přišel se svým novoročním poselstvím k občanům i premiér Andrej Babiš (ANO) a naznačil, že přes úspěchy vládní politiky nevylučuje personální rošádu ve vládě. Nejvíce ohroženou figurou se zdá být stávající ministr dopravy Dan Ťok (ANO), který je cupován napříč celým politickým spektrem a k jehož posledním krokům se kriticky vyjádřil i samotný premiér.

  Komplikace na českých dálnicích jen tak neustanou, a tak je téměř jisté, že předvánoční přestřelka mezi ministrem dopravy, premiérem i opozicí bude mít pokračování.

  Premiér přitom nemusí se změnami ve vládě spěchat, opět může zopakovat svoji osvědčenou taktiku, kdy jako schopný manažer přistoupí ke změnám v pravou chvíli a toto poselství náležitě prodá i voličům.

  Je přitom pravděpodobné, že se změnám na ministerských postech nevyhne ani koaliční ČSSD. Pokud budou pokračovat kontroverzní kroky ministra zahraničí Tomáše Petříčka, které by premiérovi komplikovaly pozici v oblasti politiky migrace, rozvoje středoevropské spolupráce nebo vztahy s prezidentem, pak se bude poroučet i ministr zahraničí. Z pohledu koaliční smlouvy je sice Petříček pod kuratelou předsedy ČSSD Jana Hamáčka, čistě z ústavního hlediska ale může Andrej Babiš jeho odvolání navrhnout kdykoliv sám.

  Novoroční oběd premiéra s prezidentem naznačil, že spolupráce Babiš–Zeman funguje a stávající premiér může počítat s prezidentovou podporou. Ta by vyprchala v momentě, kdyby se důvěra vládě drakonicky propadla, což se nezdá pravděpodobné. Andrej Babiš si tak bude moci i v tomto roce užívat sladké plody vládnutí a snad jen nedobrý výsledek ANO v evropských volbách nebo další eskalace kauzy Čapí hnízdo by mohly jeho vládnutí dodat hořkou příchuť.

  Političtí trpaslíci v ohrožení

  Rok 2019 přinese i několik stranických sjezdů. Zatímco v případě hnutí ANO je změna kapitána u kormidla z říše fantazie, u malých stran, jež budou zápasit o budoucí účast v Poslanecké sněmovně, mohou sjezdy znamenat politickou bouři.

  Nové vedení bude volit ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09. Zatímco stávající předseda lidovců Pavel Bělobrádek již kandidovat nebude, Jan Hamáček (ČSSD) ani Jiří Pospíšil (TOP 09) nemají nic jistého. Hamáčkovi se zatím – přes protežování nových tváří typu Jany Maláčové nebo Tomáše Petříčka – nepodařilo vymanit ČSSD ze stagnace a preference strany v zásadě zůstávají na úrovni katastrofálního výsledku voleb do Poslanecké sněmovny.

  Jiří Pospíšil bude zase s napětím očekávat výsledky TOP 09 ve volbách do Evropského parlamentu. Pokud v nich strana neuspěje, je možné, že to bude znamenat její konec, respektive její splynutí se Starosty.

  Eurovolby překreslí politickou mapu

  Volby do Evropského parlamentu budou důležité mimo jiné i proto, že od posledních voleb se zásadně proměnila evropská i česká stranická scéna, vyrostly nové strany a bude zajímavé sledovat, jak uspějí na evropské úrovni.

  Pro některé strany mohou být tyto volby zároveň osudové a rozhodnout o jejich další existenci: v Česku se to kromě TOP 09 týká i Svobodných, kteří po případném debaklu de facto ztratí smysl další samostatné existence. Pro Andreje Babiše bude zase důležité, aby k volbám přivedl dostatek vlastních voličů a nepřenechal v nich vítězství ODS nebo Pirátům.

  Z širšího pohledu volby do Evropského parlamentu překreslí evropskou politickou mapu s tím, že tzv. eurorealistický proud získá pravděpodobně větší prostor i vliv na podobu nové Evropské komise. Již nyní se ukazuje, že dávat všechny jednotlivé členské státy EU do jednoho ekonomického nebo kulturního pytle je pouhá utopie a v tomto smyslu bude muset Unie po volbách měnit svoji politiku.

  Záblesk krize na konci tunelu

  Na co si v roce 2019 dát pozor? Jsou to varování ekonomů na možnou blížící se krizi, na niž koneckonců poukazoval ve vánočním poselství i prezident Miloš Zeman. Krizové scénáře i již klíčící příznaky nelze brát na lehkou váhu a je třeba se na ně připravit.

  Přesycený automobilový trh je speciálně pro Česko vážnější hrozbou, než by se zatím zdálo, a může představovat jednu z prvních známek slábnutí růstu. Pokud se k tomu přidají dopady brexitu, realitní bublina a zesílená obchodní válka velmocí, pak by už za rok mohly mít ekonomické předpovědi poněkud jiné parametry než nyní.

  Tento rok ale ještě turbulentnímu scénáři nenahrává a Češi se budou moci těšit z ekonomické prosperity i relativně štědré sociální politiky vlády. Zahraniční události ale mohou přinést nejedno překvapení.

  Rok 2020 kvůli nim již může být zásadně jiný než ten letošní.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:01 úterý 14. května 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   15
  • Trapas
   9
  • Cože
   6
  • Sladký
   6
  • Tvl
   6
  • Haha
   5

  TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

  Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

  Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

  Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz