Velvyslankyně v Egyptě vysvětlovala dovolenou v době, kdy umírala pobodaná Lenka

31. srpna 2017
Případ účetní Lenky, kterou v Egyptě přímo na pláži ubodal terorista, stále ještě nebyl definitivně uzavřen a visí nad ním řada otazníků. Pro Blesk se k tomuto tématu vůbec poprvé vyjádřila česká velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová, které bylo vyčítáno, že v době, kdy Lenka stále byla v nemocnici, odjela na dovolenou. Jaké je její vysvětlení?

V době, kdy pobodaná Lenka C. ještě stále ležela v hurghadské nemocnici, odcestovala česká velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová v Egyptě do České republiky na dovolenou. Ani nečekané zhoršení Lenčina stavu ji však nepřimělo dovolenou přerušit a vrátit se do Hurghady. Proč?

„Já jsem odjížděla na dovolenou během toho víkendu, kdy to vypadalo, že po víkendu naše občanka odjede zpět do České republiky a vše bude v pořádku. Poté, když se ten její zdravotní stav tak rychle zhoršil, tak jsme i přemýšleli o tom, jestli se tam mám s tím speciálem lékařským zase vrátit, ale v tu chvíli tam žádná role pro velvyslance nebyla. Tam bych byla jen osoba navíc, která se tam někde motá,“ uvedla pro Blesk.cz

Diplomatka dále uvedla, jaké informace měla česká strana o rozsahu zranění mladé ženy.

„Již velmi brzy jsme se od lékařů dozvěděli, že má rány v oblasti zad, ale stále platilo, že ty rány jsou lehčí nebo středně těžké povahy,“ vysvětlila Kuchyňová. Tyto zprávy byly důvodem se neobávat se o zdraví Češky, a proto se rozhodla nezrušit plánovou dovolenou.

Kuchyňová vzápětí však uvádí něco, čím si protiřečí. „Ta nemocnice v Hurghadě je poměrně malá, měli tam několik pobodaných žen, čili ty informace – jak o národnosti, tak o typu zranění – byly trochu zmatené, ale v podstatě od toho druhého dne, kdy byly převezeny do Káhiry, tak ta spolupráce s lékaři byla velmi dobrá,“ připustila. Pokud tedy skutečně mohlo dojít ke zmatení údajů, jak mohla považovat informace lékařů za spolehlivé, aniž by sama byla na místě a o všem se osobně přesvědčila?

Jistý rozpor je také v pohledu Kuchyňové na Lenčin stav. V rozhovoru pro Blesk velvyslankyně připustila, že pacientčin stav nebyl natolik vážný, aby nebyla schopna převozu do Česka. Zároveň však o pár chvil později řekla: „Nám připadalo vcelku rozumné, že pokud se její zdravotní stav zlepšuje, aby zůstala ještě několik dní v té egyptské nemocnici a pak přeletěla zpět.“

Toto prohlášení však nedává smysl. Pokud by byla skutečně v dobrém stavu, nebyl by důvod prodlužovat její hospitalizaci v Egyptě a otálet s návratem do vlasti.

Co však tyto nesrovnalosti znamenají? Nabízí se vysvětlení, že nebyla Lenka v dobrém stavu, jak Kuchyňová tvrdí, a její prohlášení tak zakrývají fakt, že nepřerušila dovolenou, přestože věděla, že se situaci zhoršuje. Ve hře je však také varianta, že velvyslankyně neměla dostatečné informace, což by ovšem věděla, kdyby na místě byla a vše si ověřila osobně.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:52 pátek 29. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

  • 20
  • 7
  • 6
  • 4
  • 4
  • 4
Komentáře