„Ministerstvo financí obdrželo na konci července žádost o náhradu nemajetkové újmy vzniklé čtyřem poškozeným v souvislosti s jejich únosem v Libanonu. Každý z nich si nárokuje náhradu ve výši 10 miliónů korun. Poškození ve věci požadují zmiňovanou újmu v důsledku nesprávného úředního postupu,“ potvrdil Českému rozhlasu mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec, podle něhož by ale o žádosti mělo rozhodovat ministerstvo vnitra.
„Trpěli jsme závažnými chorobami, jeden z nás bral před únosem šest léků na srdce a kardiovaskulární choroby a tam mu dávali jenom aspirin. Trpěli jsme i psychickými potížemi,“ řekl ČRo jeden z unesených a vězněných mužů Adam Homsi.
Kromě Homsiho požadují odškodné i advokát Jan Švarc a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Jediný, kdo se k žádosti nepřipojil, je vojenský zpravodajec Martin Psík.
První čtyři jmenovaní se v žádosti o odškodné shodují, že stát při řešení jejich únosu selhal a tuzemské tajné služby mohly zasáhnout už dříve a únosu tak zabránit.
Pětice mužů zmizela v nebezpečném údolí Bikáa v Libanonu 18. července 2015. Libanonská policie tehdy nedaleko syrských hranic nalezla jejich opuštěný vůz, ve kterém zůstaly jejich věci. Šlo o advokáta, tlumočníka, dva novináře z regionální televize a také muže se zkušenostmi z bezpečnostních složek, konkrétně z vojenského zpravodajství.
Prostředník údajně nabízel informace o Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco česká civilní rozvědka údajně nabídku považovala za past, Vojenské zpravodajství poslalo do důstojníka Martina Psíka. Mezi českými tajnými službami selhala komunikace, psal web neovlivni.cz.
Únos pětice mužů byl od začátku spojován s případem Alího Fajáda, Libanonce zadrženého pro změnu v Praze při setkání s dvojicí překupníků se zbraněmi a drogami. Chtěl uskutečnit obchod s kolumbijskými teroristy, šlo však o převlečené agenty USA. Unesení Češi vyrazili do Libanonu údajně točit film o Fajádově rodině.
Na svobodu se pětice dostala na přelomu ledna a února, půl roku od únosu.
Fotogalerie |