jít naiDNES.cz

Lančmít, paštika a basa piv: Češi na dovolených šetří jako žádný národ v Evropě!

Dáme si 4x vodu a jednu kávu. Dobře, dvě kávy, když máme tu dovču... | foto: Profimedia.cz

Když Bolek Polívka propagoval játrový krém známé značky jako „zlaté dědictví“, jistě netušil, že si Češi vezmou jeho slova za svá a budou si je před každou dovolenou opakovat jako mantru. Cestovat s minimem peněz je národní sport a je úplně jedno, jestli se do letoviska Baška Voda „přihrkáte“ felicií, nebo fungl novým mercedesem. Ze statistik Eurostatu vyplynulo, že průměrný Čech za dovolenou utratí 11 094 korun, tedy asi třetinu toho co Francouz či Dán.

A je to černé na bílém! Jestli jsme měli pocit, že nám Chorvati křivdí a jsou to nevděční neomalenci, když o nás mluví jako o paštikářích, kteří obrací každou kunu, není to tak úplně pravda. V nízkorozpočtových dovolených si libujeme.

Každý Čech za každou zahraniční cestu vynaložil v průměru 430 eur (11 094 korun), tedy méně než Slováci (11 713 korun) nebo Poláci (14 293 korun). 

Jediné země, kde lidé šetřili ještě víc, jsou Slovinsko, Bulharsko, Lotyšsko a Maďarsko.

Seznam zemí, kam Češi nejčastěji cestovali, není překvapující. Na plné čáře vítězí Chorvatsko, kde čeští turisté strávili v průměru 8,6 dne, přijížděli na delší pobyty.

Aby taky ne, když se 15 hodin trmácíte autem, nejedete tam na prodloužený víkend. Musíte přece načerpat síly na zpáteční cestu. V Chorvatsku nechali průměrně 49 eur (1264 korun) za noc.

Následuje sousední Slovensko (útrata 1135 korun za den, 4 noci) a také Itálie (útrata 1800 korun za den, 6,5 noci).

„Češi, Slováci a Poláci. Když je vidím s jejich matracemi, stany, míči, igelitkami a dalšími horory na pohled, je mi z toho špatně,“ rozzlobili se Chorvati poté, co jednoho z Čechů nařkl jejich spoluobčan z vypouštění fekálií z jachty do moře.

„Navrhuji uspořádat organizovaný výlet do Prahy a kolektivně jim zaneřádit jejich hlavní náměstí,“ přidala se pomstychtivá žena, kterou citoval portál Jutarnji.hr. 

Je vidět, že v Chorvatsku se těšíme velké oblibě. Za paštikáře a burany jsme tam stále a nepomůže tomu ani značková plážová taška nebo žabky Tommy Hilfiger.

Ruku na srdce, Chorvati zase nejsou bůhvíjací hostitelé a služby tam často stojí za zlámanou grešli. Ale nechají si to královsky zaplatit, o tom žádná.

Není na čase sebrat „těch pár korun“, co nám přisoudil Eurostat, sbalit paštiky, basy piv a jezdit se rekreovat jinam?

V Evropě je tolik hezkých míst a pláže s kameny se dají najít všude. Nehledě na to, že Turecko letecky vyjde finančně skoro stejně jako chorvatská „tour de játrovka“.

Fotogalerie

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat