„Co se týče zdravotní péče, od června se na nás z Chorvatska obrátilo 620 klientů. Nejčastěji jsme řešili menší úrazy a poranění, mezi nimi i zlomeniny rukou či nohou,“ řekl Vladimír Fuchs, generální ředitel Europ Assistance k tématu Čechů na dovolené v Chorvatsku.
Celkem časté jsou i zdravotní potíže, které souvisejí s odlišným podnebím ve Středomoří, které některým jedincům může přivodit zdravotní problémy.
„Jde hlavně o záněty dýchacích cest. Pětina případů zdravotní asistence se týká obtíží, které jsou často způsobeny klimatizací v hotelech či restauracích,“ doplnil Fuchs.
Cestovatelům se bohužel ani letos nevyhýbaly vážné zdravotní problémy. Operátoři například pomáhali rodině, kdy manžel během dovolené v Chorvatsku dostal infarkt. Zajistili ambulantní vyšetření, následně po potvrzení vážnější diagnózy i hospitalizaci v adekvátní místní nemocnici.
Víc než vlastní zdraví ale potrápila turisty v Chorvatsku kondice jejich plechových miláčků. Podle Vladimíra Fuchse šlo nejčastěji o poruchy, které byly mnohdy ovlivněné technickým stavem vozidla.
Češi se k Jadranu vozí poměrně starými vozy, v průměru jim je okolo 14,5 let.
„Někteří řidiči bohužel přeceňují technické možnosti svého vozu, případně tento faktor při plánování dovolené nezvažují. Při cestě dlouhé několik set kilometrů se tak vystavují riziku, že automobil selže,“ vysvětlil Fuchs.
Svoje o tom ví třeba rodina z Náchodska, která v červenci vyrazila k Baltu vozem, který pořídila krátce před dovolenou za pár desítek tisíc korun v dobré víře, že cesta bude bezproblémová. Nebyla.
Nešťastní turisté uvázli na severu Polska a pomoct jim museli až místní, kteří zoufalé rodině dali napít, najíst a hlavně zavolali příbuzným, kteří se o své, dost naivní blízké postarali.
Poruchy aut, náhlá onemocnění a komplikace v dopravě patří mezi vůbec nejčastější potíže, s nimiž se turisté na cestách setkávají. V průměru se s nimi setkal každý třetí Evropan.
Fotogalerie |