jít naiDNES.cz

Slovák, který likvidoval Černobyl: Můj život tehdy skončil, seriál je blbost!

Záběry z minisérie Černobyl | foto: Profimedia.cz

Technika v radiací zamořené oblasti selhávala, a tak sáhli představitelé Sovětského svazu k drsnému řešení. Havárii jaderné elektrárny Černobyl museli likvidovat lidé, a to i přesto, že byla velmi pravděpodobná jejich následná smrt. Mezi tzv. bioroboty byl i Slovák Sergej Rezničenko, ten u elektrárny zasahoval dva a půl měsíce. Nezemřel, začaly mu ale selhávat nohy. „Seriál je blbost, bylo mi z něj na zvracení,“ zaskočil reakcí na nedávno odvysílané dílo stanice HBO.

Tisíce likvidátorů, především mladých vojáků, kteří nasazovali v Černobylu životy, aby po havárii jaderné elektrárny zachránili situaci. Bylo předem jisté, že je kvůli smrtící radiaci budou čekat minimálně zdravotní problémy, jenže to jim nikdo neřekl. 

Právě mezi těmito nešťastníky byl Sergej Rezničenko, pravděpodobně jediný černobylský likvidátor ze Slovenska.

„Nikdo z nás o ničem nevěděl, jen mi jako vojákovi v záloze přišlo pozvání na manévry. Po lékařské prohlídce mě s ostatními bez vysvětlení odvezli do Černobylu. Pamatuji si, že se hned po příchodu kamarádovi zastavily digitální hodinky. Poškodila je obrovská radiace,“ popisoval Rezničenko v roce 2011 pro server Pluska.sk.

Fotograf Igor Kostin a jeho záběry z Černobylu.

Vojáci při havárii Černobylu nasazovali svoje životy.

Na místě největší jaderné katastrofy světa strávil dva a půl měsíce. Nezemřel, dodnes žije v sousední zemi. Jenže i na něm se vystavení obří radiační dávce v budoucnu zásadně podepsalo. Začala mu selhávat imunita, byl neustále unavený, a co je nejhorší, přestaly mu fungovat nohy.

„Ve 25 letech můj život skončil a od té doby už to je jenom přežívání. Předtím jsem se uměl zabavit, tancovat, těšit se ze svých dětí. Potom jsem už nic z toho nezvládal. Byly to už jen nemocnice, injekce, léky a takto dokola,“ prozradil Rezničenko před nedávnem serveru Refresher.

Zdravotní problémy se na něm projevily v podstatě krátce po návratu z Černobylu. Že jde o nemoc z ozáření, mu prý doktoři nikdy neřekli, Sergej s manželkou Zlaticou dokonce dostali svolení pořídit si děti. Synové Stanko a Erik na otcovy následky z Černobylu doplatili také, stejně jako on měli postižené klouby. První jmenovaný dokonce podle serveru Pluska.sk skončil trvale na vozíku.

„Mrzí nás, že jsme doteď nejenže nedostali žádné odškodné, ale manželovi a ani dalším likvidátorům nikdo oficiálně nepoděkoval nebo nepodal ruku. Za to, co udělali při likvidaci největšího jaderného neštěstí v dějinách, by si to zasloužili,“ postěžovala si Sergejova manželka Zlatica.

Seriál? Úplná blbost!

Refresher.cz Sergeje Rezničenka vyzpovídal v souvislosti s nedávno odvysílaným seriálem stanice HBO Černobyl. Ten události největší jaderné katastrofy geniálně zmapoval a vyšvihl se na čela snad všech žebříčků. Jenže slovenský likvidátor má úplně jiný názor.

„Je to úplná blbost. Bylo mi z toho seriálu na zvracení,“ vypálil ostře.

Možné ale je, že v něm takto špatný dojem pětidílná minisérie zanechala hlavně proto, že si vybavil všechny hrůzy, které v Černobylu zažil. A trpí kvůli nim dodnes.

„I když si myslím, že to ve skutečnosti bylo trochu jinak, stále to ve mně vyvolávalo bolestivé vzpomínky,“ doplnil.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Komentáře