První česká oběť Brexitu? Soud osvobodil muže, který utloukl Čecha řetězem!

Soud osvobodil muže, který v Londýně utloukl Čecha řetězem po banální hádce. Rodina zabitého i široká veřejnosti jsou rozhodnutím britské justice šokováni. Ministr Zaorálek předtím vyzval prokuraturu, aby útočníka neosvobozovala. O případu také mluvil s britskou velvyslankyní.

Osvobozující verdikt nad mužem obviněným z vraždy soud vynesl v pondělí v Londýně. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se bránil, že jednal v sebeobraně. Zaorálek to dnes označil za nezvyklé vzhledem k okolnostem případu, když při potyčce byli na místě tři Britové a jeden Čech.

Kvůli usmrcení Čecha telefonoval koncem loňského září český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) britské premiérce Therese Mayové. Žádal ji o zásah proti nenávistným útokům v Británii proti lidem z dalších zemí Evropské unie. O politicky motivovaných útocích namířených proti přistěhovalcům tehdy v Británii hovořila média i diplomaté v souvislosti s tím, že pár dní po referendu o odchodu Británie z Evropské unie začalo v zemi přibývat xenofobních útoků. Těm ve velkém čelí především polská komunita v Británii.

Pieta přátel zabitého Čecha u místa, kde zemřel. Mladík vykrvácel jen minutu chůze od domova.

Podle vyšetřovatelů se jednatřicetiletý Čech Zdeněk M. nepohodl loni v září nedaleko svého bydliště v Londýně se skupinou mladíků na kolech. Podle očitých svědectví si je dobíral, zda nejsou bicyklovým gangem, což skupinu rozzlobilo.

Devětadvacetiletý Raymond Sculley na muže podle záběrů bezpečnostní kamery zaútočil řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat“. Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.

Zdeňkovi v práci přezdívali Zed a pracoval pro britskou cateringovou firmu.

V pondělí stanul muž před soudem, který ho však z ničeho neobvinil, dokonce ani z neúmyslného zabití! Sculley se mimo jiné hájil, že jednal v sebeobraně, ačkoli to podle všeho byl on a jeho přátelé, kdo se začal prát. I přesto tyto skutečnosti byl Brit zproštěn veškerých obvinění.

S nepochopitelným rozsudkem se nesmířila nejenom široká veřejnost, ale také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se mimo jiné angažuje v pomoci zadrženým Čechů v Turecku, Miroslava Farkaše a Markéty Všelichové - čtěte ZDE. A proto předvolal britskou velvyslankyni v Česku Jan Thompsonovou, aby se domluvili na dalším postupu. Ta sice vyjádřila soustrast rodině zemřelého a přislíbila pomoc při případném revizním řízení.

Mezitím Sculleyho odsuzují lidé na internetu, a to nejenom v Česku, ale především v Británii, kde rozhodnutí soudu vyvolalo poměrně negativní reakci. Útočník s řetězem zřejmě neustál tlak médií a kritiky a raději si smazal facebookový profil.

Rozhodnutí soudu otřáslo také rodinou zabitého Čecha. Jeho sestra v rozhovoru pro televizi Prima prohlásila, že rodina hledá způsob, jak verdikt zvrátit.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:41 středa 2. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 10
  • 7
  • 6
  • 6
  • 5
  • 4