Jednalo se tehdy o kauzu obřích rozměrů. Velmi aktivně se v ní angažoval zejména někdejší italský ministr vnitra Matteo Salvini, který pro Racketeovou chtěl co nejtvrdší trest.
Co se tehdy stalo?
Carola Racketeová u libyjských břehů na svou loď Sea-Watch 3 nalodila 53 migrantů a vyrazila směrem k Itálii. Pak více než dva týdny pendlovala Středozemním mořem a jednala o tom, aby všechny dostala na pevninu. Povedlo se to ale jen u 13 z nich, převážně dětí či těhotných žen, zbytek měl smůlu. A tak se jednatřicetiletá aktivistka z Německa rozhodla jednat na vlastní pěst.
Navzdory nařízení italských úřadů Racketeová vzala kormidlo a začala najíždět na pevninu Lampedusy, malebného ostrůvku, který mimochodem právě na migraci v posledních letech tvrdě doplatil. A kromě toho, že se dopustila pašeráctví, ještě vzala útokem i policejní člun, který se zakotvení lodi Sea-Watch 3 snažil zabránit. Policisté na poslední chvíli uhnuli z cesty a zachránili si život.
Racketeová obratem skončila v rukou policie a za pašeráctví jí hrozilo až patnáctiletý kriminál a pokuta více než milion a čtvrt korun.
Tvrdšímu trestu se nakonec Racketeová vyhnula, vyvázla s domácím vězením. Stala se hrdinkou krajní levice a probírala se nabídkami na vstup do politiky. Tehdy je ještě odmítala, vrátila se k životu řadové aktivistky. Změnila nicméně obor, zaměřila se na boj za životní prostředí.
Angažovala se v hnutí Extinction Rebellion, také bojovala za lesy v oblasti německého Dannenrodu, které vláda chtěla vykácet kvůli plánované výstavbě úseku dálnice A49. Racketeová se přidala k aktivistům, kteří daný les okupovali. Postavili si tam domy na stromech a žijí v nich, aby nemohly být pokáceny.
Pro dvaatřicetiletou ženu, která stále nosí svůj typický drdol z dredů, to není žádný problém, ostatně se už dříve chlubila, že devět let nemá stálou adresu a dokáže vyžít s pár stovkami eur měsíčně, protože žije co nejšetrnějším způsobem.
Právě na klimatickou agendu se hodlá Carola Racketeová zaměřit coby europoslankyně. Jedním z jejích hlavních cílů je zaměřit se na spravedlivé sdílení nákladů na minimalizaci změn klimatu mezi bohatými a chudými zeměmi.
Fotogalerie |