Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Milovník Hitlera a pravá ruka Escobara je na svobodě: Pašerák Lehder v Německu bojuje s rakovinou

  Carlos Lehder a Pablo Escobar | foto: Internet

  Nebýt jeho, drogové impérium Pabla Escobara by možná nedosáhlo takových rozměrů. Carlos Lehder (70) platil za mimořádně inteligentního pašeráka, právě on stál za zřízením tranzitního místa na ostrově v Karibiku, odkud startovala letadla napěchovaná kokainem do USA. Seladon, který byl známý jako fanoušek Johna Lennona a Adolfa Hitlera, se nyní dostal po 33 letech na svobodu, namísto Kolumbie ale zamířil do Německa. Života bez mříží si ovšem příliš neužije, trpí totiž rakovinou a zřejmě už mu nezbývá mnoho času.

  Fanoušci seriálu Narcos z dílny Netflixu znají Lehdera jako dlouhovlasého frajírka s vytetovaným hákovým křížem na ruce. K nacismu rodilý Kolumbijec vzhlížel zřejmě i kvůli svému otci, který pocházel z Německa.

  Lehder se angažoval i v politice, založil latinskou neonacistickou stranu The National Latin Movement (MLN). Ta se inspirovala italským fašismem a populismem, také se ji ale zločinec snažil využít k prosazení zájmu všech drogových překupníků, konkrétně ke zrušení smlouvy o vydávání mezi Kolumbií a USA.

  Nejvíce se ovšem Lehder proslavil právě pašováním kokainu po tunách. Sloužil mu k tomu ostrov Norman’s Cay v bahamských vodách. Právě tam nakládal letadla až po střechu balíky bílého prášku a vysílal je do Států.

  Kromě toho celý ostrov tak nějak bezmezně ovládal. Koupil si místní úředníky a obyvatele. Na letišti rozšířil startovací dráhu, aby mohl vysílat co nejvíce letadel najednou, a také si tam postavil sídlo, v němž pořádal vyhlášené večírky plné alkoholu, drog a žen.

  Pak se ovšem na ostrov zaměřila DEA. Lehder byl nucen se stáhnout, přesídlil zpět do Kolumbie a postavil si tam honosnou haciendu. Proč by také ne, když ročně vydělával při dnešním kurzu více než sedm miliard korun ročně.

  První vydaný pašerák

  Zatčen byl Carlos Lehder v roce 1987. A pikantní je, že se právě on stal první „obětí“ dohody o vydávání drogových překupníků mezi USA a Kolumbií, proti čemuž tak usilovně brojil on i jeho soukmenovci.

  Podle některých nepotvrzených informací dal policii tip na Lehdera sám Pablo Escobar.

  Carlos Lehder pašoval drogy pro Escobarův Medellínský kartel.

  Carlos Lehder pašoval drogy pro Escobarův Medellínský kartel.

  Za to, že výrazně přispěl k vzestupu Escobarova Medellínského kartelu, nakonec ve Státech Lehder vyfasoval doživotí a 135 let k tomu. Tresty se tam totiž sčítají. 

  Jenže zločinec se rozhodl spolupracovat s policií. Napráskal několik kompliců včetně panamského diktátora Manuela Noriegy, který mu měl za štědrý úplatek dovolit spravovat celý ostrov Norman’s Cay a pašovat z něj kokain, a ve výsledku dostal jen 33 let.

  Trest mu vypršel právě před pár dny.

  Carlos Lehder v seriálu Narcos

  Carlos Lehder v seriálu Narcos

  Do Kolumbie se ale Lehder nevrátil, dost možná ze strachu z pomsty. Vyřídil si německé občanství, které díky otcově původu bez problému dostal, a sedl na letadlo směr Berlín. Svobodu si tak vychutnává v naší sousední zemi.

  Dost možná si ji ale příliš dlouho neužije. Jak prozradila v rozhovoru pro kolumbijskou televizi Lehderova dcera, někdejší drogový pašerák trpí rakovinou. A v Německu se nejspíše rozhodl jen dožít.

  Carlos Lehder dožije v Německu. Moc času mu prý už ale nezbývá.

  Carlos Lehder dožije v Německu. Moc času mu prý už ale nezbývá.

  Zbytek života by měl trávit v ústavu, kde se o něj postará charita. Lehder ostatně v Německu nemá příbuzné ani známé.

  Fotogalerie

  Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

  Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

  Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

  Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

  Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

  Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz