jít naiDNES.cz

Byl Einstein rasista? „Číňané jsou tupí a špinaví,“ psal ve svém deníku

Byl Albert Einstein skutečně rasistou? | foto: Profimedia.cz

Platil za pacifistu, vystupoval proti Hitlerovi a jeho vzorem byl duchovní vůdce Gándhí. Jak ale ukazují nově zveřejněné zápisky z jeho deníku, geniální vědec Albert Einstein nezastával vždy pouze liberální názory. Naopak neměl zřejmě nijak k daleko k rasismu a xenofobii! Třeba Číňané podle něj byli „špinaví a tupí lidé" a byla by škoda, kdyby vytlačili ostatní rasy!

Albert Einstein byl za svého života nejen bezkonkurenčně geniálním vědcem, ale také vyhlášeným bojovníkem za lidská práva. Hlásil se k pacifismu a odkazu duchovního vůdce Gándhího, po nástupu nacismu k moci pak emigroval do Spojených států a bojoval tam za práva Afroameričanů. „Rasismus je choroba bílých lidí,“ nechal se dokonce jednou slyšet.

Jak se ale nyní zdá, sám Einstein dost možná onou chorobou trpěl také. Na veřejnost se totiž dostaly jeho soukromé zápisky z cest po Asii a Blízkém východě v letech 1922 a 1923. A je z nich jasně patrné, že ke zdejším rasám choval značné předsudky!

Vůbec nejvíce se Albert Einstein, který později aktivně vystupoval i proti nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi, v zápiscích vymezuje vůči Číňanům. Ti podle něj byli „pilným, špinavým, tupým, podivným a stádovitým národem“ a jejich děti „bezduché a omezené“.

„Byla by škoda, kdyby tito Číňané vytlačili ostatní rasy,“ napsal dokonce Einstein a dodal, že muži z Číny mu připomínají spíše roboty než lidi a jen pramálo se odlišují od čínských žen, což v tehdejší době rozhodně nebylo komplimentem.

A svoje výhrady měl i k dalším rasám. Egyptské obchodníky popsal jako ukřičené muže všech možných odstínů, které jako by snad vyvrhlo peklo. Obyvatele Srí Lanky zase vylíčil jako „národ žijící ve špíně a hnusu, který nic moc nedělá a nic moc ani nepotřebuje k životu“.

O publikaci zápisků informovala světová média a byť v dřívějších dobách nebyly Einsteinovy názory nijak neobvyklé, geniální vědec je nyní pro mnoho lidí veřejným nepřítelem a mnozí se rázně proti jeho slovům ohrazují.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:51 12. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  14
 • Haha
  10
 • Cože
  8
 • Trapas
  8
 • Sladký
  7
 • Tvl
  7
Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře