Nová pravidla pro hypotéky dělají z vlastního bydlení těžko dostupný luxus

Hypotéka je magické slovo, které vyvolává husí kůži. Zadlužíte se na třicet let a po novém roce je ještě obtížnější ji dostat. | foto: Profimedia.cz

Uvažujete o koupi bytu nebo domu a chybí vám potřebné prostředky? Donedávna se vlastní bydlení dalo celkem pohodlně řešit hypotékou, od 1. října ale Česká národní banka (ČNB) zpřísnila pravidla jejich poskytování. Zejména pro mladé rodiny, singles a obyvatele Prahy, Brna nebo Olomouce bude hypoteční úvěr nedosažitelným snem. Očekává se i růst cen nájmů.

Od pondělí 1. října začala pro banky platit nová doporučení ČNB, podle nichž nemá dluh žadatele o hypotéku překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Na splátku dluhu má nově vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu.

„S tím, jak růst cen bydlení předstihuje zvyšování příjmů domácností, se dlužníci stávají zranitelnějšími. Zároveň roste pravděpodobnost, že o úvěr budou čím dál více usilovat rizikovější žadatelé,“ zdůvodnil změny guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Potřebné úspory ve výši 20 procent celkové sjednané částky i nutnost doložit vyšší příjem, než bylo zvykem do 30. září 2018, dělají z hypoték pro řadu zájemců hudbu velmi vzdálené budoucnosti, případně nedostižný ideál.

„Pokud si chtěla rodina pořídit třípokojový nový byt, musela mít našetřeno téměř 1,5 milionu korun a zároveň disponovat příjmem přes 50 tisíc hrubého. Od října, kdy začaly platit další restrikce ČNB, už je potřeba hrubý příjem téměř 76 tisíc korun, což je pro většinu domácností naprosto mimo jejich možnosti,“ vysvětlila výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková.

Není proto divu, že zájemci o bydlení před 1. říjnem brali finanční domy útokem. „Počet nových hypoték byl v srpnu a v září ve srovnání s červencem o třetinu vyšší,“ řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Vlivem přísnějších pravidel, která začala platit, na hypotéku podle jejích analýz nemusí dosáhnout až čtvrtina stávajících zájemců, a to zejména obyvatel Prahy, Brna a Olomouce.

Podobně mluví i ekonomové. „V praxi nové podmínky doporučené ČNB znemožní získání hypotéky asi pětině domácností, které na ni ještě do konce září 2018 dosáhly. Zasaženy budou zvláště mladé rodiny s dětmi. Hypotéka se po letech opět stane celkem luxusním zbožím,“ řekl pro Euro analytik společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Průměrná mzda je v Praze převyšuje 38 tisíc korun hrubého měsíčně, což je asi 29 tisíc čistého. Podle pravidel ČNB, která určují jako nejvyšší hypotéku devítinásobek ročního čistého příjmu, by si tak člověk s průměrnou mzdou mohl vzít úvěr na bydlení v maximální výši 3,13 milionu korun. Za to v Praze aktuálně pořídí sotva garsonku. Musí se tak buď poohlédnout mimo metropoli, nebo se spokojit s bydlením v nájemním bytě. 

V Česku průměrná mzda dosahuje 31 661 korun hrubého, což je zhruba 23 tisíc korun čistého. S tímto příjmem si člověk může vzít hypotéku nejvýše 2,48 milionu. Dvě třetiny lidí však pracují za méně než průměrnou mzdu, maximální výše hypotečního úvěru se proto výrazně snižuje.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:47 29. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  13
 • Tvl
  11
 • Super
  10
 • Sladký
  9
 • Haha
  6
 • Cože
  5
Komentáře