Burkiny v Praze! Jednou provždy – proč se v nich muslimky smí koupat a Češi v kraťasech ne

Další burkiny na obzoru? Češi se znovu bouří. | foto: Facebook.com

České milovníky koupání opět pobouřila muslimka v burkinách, která se spolu s českými návštěvníky koupala ve stejném bazénu. Jednalo se o Aquacentrum Šutka. Pražský akvapark už na svém Facebooku musel zakročit a zareagovat na zlostné komentáře. Není divu, Češi totiž stále ještě nepochopili rozdíl mezi burkinami a například pytlem od brambor.

Snímek muslimské ženy v burkinách, která se koupe v pražském Aquacentru Šutka, byl umístěn na oficiální stránky akvaparku. Fotografie se dočkala obrovské míry odezvy, nenávistné komentáře lítaly ze všech stran.

To se snažil utnout facebookový správce ze strany akvaparku, svým komentářem ale vyvolal ještě větší diskusi „Návštěvnice má na sobě plavecký oděv zvaný burkiny, takže návštěvnice splňuje požadavky návštěvního řádu. Za nestandardní spíše považujeme fotit si ostatní návštěvníky a tyto fotografie zveřejňovat,“ píše Aquacentrum Šutka v komentářích pod fotografií.

Odpovědi na sebe nenechaly ale dlouho čekat. „Když přijdu v pytli od brambor a řeknu, že je to jediný plavecký úbor, který dovoluje má víra, tak splním požadavky také?“ ptá se například Lubík, se kterým souhlasí desítky dalších Čechů.

Další burkini na obzoru? Češi se znovu bouří.

Další burkiny na obzoru? Češi se znovu bouří.

Ti tak nejspíše nepochopili hlavní rozdíly mezi burkinami a například pytlem od brambor nebo pánskými kraťasy. My vám tyto nejasnosti rádi vysvětlíme. Tady jsou tři důvody, proč se muslimky mohou koupat ve svém oblíbeném úboru a Češi v šortkách mají leckde smůlu:

1.Burkiny nevynášejí vodu, kraťasy ano

Jedním z hlavních důvodů, proč je ve většině koupališť zakázáno koupat se v kraťasech či trenkách, je ten, že vynášejí vodu. Někdy až do šaten. „A to zvyšuje riziko uklouznutí,“ řekl před časem pro iDNES.cz mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Ten byl v minulosti pod palbou dotazů kvůli jihlavskému bazénu Rošického, který zakázal do vody nosit šortky. Oproti tomu jsou burkiny přilnavý plavecký úbor, u kterého je tudíž vynášení vody prakticky nemožné.

2.Jsou to plavky, i když tak nevypadají

Někdo se diví, že ho do bazénu nepustí v kraťasech či trenkách. Nemá ale čemu. Nesplnil totiž základní pravidlo koupaliště – nepřišel v plaveckém úboru.

„Zejména kraťasy jsou často vyrobeny z nekvalitních materiálů, jejichž části se následně uvolňují do vody,“ vysvětluje mluvčí SMJ Martin Málek. Dalším problémem u kraťasů mohou být podle Martina Málka také kapsy, kde se skrývají použité kapesníky či jiné předměty.

A to není podle Martina Málka vše! „Většinou návštěvníci bazénů kraťasy nenosí jen do té vody, ale i v civilním životě.“

Úplně jinak na tom jsou ovšem tolik probírané burkiny. Ty jsou vyrobeny ze syntetických elastických vláken a jsou celosvětově považovány za plavky. Muslimky je na běžné nošení nepoužívají.

3.Burkiny jsou bezpečné, kraťasy ne

Ano, v Česku tolik nenáviděné burkiny jsou jednoznačně bezpečnější než kraťasy či zmíněný pytel od brambor. A to hned ze dvou důvodů.

Tím prvním je to, že na nich nenajdete žádné zipy, knoflíky či jiné cvočky. O to se může kdokoliv poranit a problém je na světě!

Druhým důvodem je fakt, že burkiny na rozdíl od kraťasů pevně drží na těle. Nehrozí tedy, že by muslimský plavecký úbor například při jízdě na toboganu sklouzl a zapříčinil tak neštěstí, jako tomu může být u pánských šortek. Kraťasy, které sklouznou při jízdě na prudkém toboganu, mohou být i životu nebezpečné. Navíc mohou šortky také ucpat turbíny v bazénu, u přilnavých burkin toto nehrozí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:04 5. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  163
 • Tvl
  138
 • Super
  29
 • Cože
  25
 • Haha
  20
 • Sladký
  14
Komentáře

Mohlo by vás zajímat