Na odstrašující podmínky ledních medvědů v Brně se přišlo díky World Press Photo

Výběh ledních medvědů v brněnské zoo v roce 2014 | foto: instagram

Tentokrát brněnská zoologická zahrada nezabodovala! Fotograf natočil lední medvědy v Zoo Brno a v dalších šestnácti zoologických zahradách po celém světě. Videa, která nazval „Pochod bílého medvěda“, sestříhal a vyhrál s nimi třetí cenu World Press Photo ve své kategorii. Projekt vykresluje zvířata v naprosto nevyhovujících podmínkách. „Hnus, smutek a krutost!“ bouří se lidé na sociálních sítích!

Mladý taiwanský fotograf Sheng-Wen Lo vyhrál v roce 2018 třetí cenu nejprestižnější mezinárodní fotografické soutěže o nejlepší reportážní fotografii (v kategorii Digital Storytelling Contest) za svůj projekt The March of the Great White Bear (Pochod bílého medvěda).

Fotograf natočil výběhy s ledními medvědy v různých světových zoologických zahradách, mj. také v Zoo Brno. Medvědi se na nahrávkách nervózně pohybují z místa na místo a ve většině případů videa poukazují na nevyhovující životní podmínky, v nichž jsou zvířata chována.

Nejinak je tomu na nahrávce, která vznikla v roce 2014 právě v brněnské zoo. Dva lední medvědi sebou hází v malém bazénku a tento pohyb opakují neustále dokola. Jak autor nahrávek zdůrazňuje, videa nejsou „zasmyčkovaná“ (opakující se neustálý pohyb), ale zobrazují skutečný pohyb zvířat.

Na sociálních sítích se pod videem ze Zoo Brno šíří zděšené komentáře, v nichž se lidé zamýšlejí nad významem zoologických zahrad. Ve většině případů považují „brněnský chov“ za krutý, smutný a nelidský.

Jak smutné,“ píše někdo z diskutujících. „Příšerné. Ukazuje to, že největší zvířata na světě jsou lidé!“ myslí si další.

Výběh ledních medvědů v brněnské zoo v roce 2014.

Výběh ledních medvědů v brněnské zoo v roce 2014

Diskuze, kterou projekt rozpoutal, je přesně to, co si autor kladl za cíl. Chtěl vyvolat zamyšlení se nad významem zoologických zahrad a ukázat, v jakých podmínkách zvířata žijí.

Výběh ledních medvědů v brněnské zoo v roce 2014.

Výběh ledních medvědů v brněnské zoo v roce 2014

Perličkou potom je, že Zoo Brno se letos již podruhé zapojila do celosvětového projektu Týden ledních medvědů. Ten má upozorňovat na důležitost ledu v životě těchto zvířat v souvislosti s táním mořského ledu. V důsledku toho medvědům ubývají loviště tuleňů a hrozí tak v budoucích letech úbytek medvědí populace až 35 procent. 

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:16 6. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  70
 • Tvl
  22
 • Super
  19
 • Cože
  16
 • Sladký
  12
 • Haha
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat