První fotografie muže, který vytáhl špínu na Donalda Trumpa! Britský ex-špion se bojí odvety

Koláž Christopher Steele | foto: Dailymail

Svět zná podobu muže, který zveřejnil kostlivce ve skříni Donalda Trumpa. O koho se jedná a co o něm víme?

Christopher Steele (52) je mužem, který rozšířil mnohastránkový dokument o Trumpových údajných sexuálních skandálech s prostitutkami během návštěvy prezidentského sídla v Rusku, čímž na mediální i politické scéně rozpoutal doslova peklo. Co o něm ale kromě toho víme?

Steele dlouhá léta spolupracoval s FBI. Podílel se mimo jiné na rozkrytí kauzy korupce ve fotbalové organizaci FIFA. Loni v červenci pak získal pod hlavičkou soukromé vyšetřovací společnosti OBI (Orbis Business Intelligence) množství kompromitujících informací o Donaldu Trumpovi, které předal FBI a zřejmě i britské tajné službě.

FBI po něm na konci léta chtěla další informace, ale zároveň nebyla schopná podat relevantní informace o tom, jak vyšetřování probíhá. Steele se proto rozhodl spolupráci ukončit a dále pokračovat pod hlavičkou OBI. FBI zatím ve vyšetřování Trumpa a jeho vazeb na Rusko pokračovala, ale nezveřejnila žádné informace ze strachu, aby ji někdo nepodezíral z ovlivňování blížících se voleb.

Steele se pokoušel informace nabídnout různým médiím, ale neúspěšně. Až do voleb se mu to nepodařilo, přestože oslovil velké množství lidí. Nakonec úryvky textu zveřejnil server Buzzfeed. Tím, kdo s neověřenými informacemi o Trumpovi vyšel na veřejnost, je republikánský senátor ze státu Arizona John Mc Cain, který sám neúspěšně kandidoval na prezidenta v roce 2008, se hrdě hlásí k tomu, že je Trumpovým odpůrcem.

Několik hodin potom, co kompromitující materiály prosákly na veřejnost, z obavy o své bezpečí odcestoval Steele ze svého luxusního sídla v Surrey neznámo kam, pravděpodobně mu bylo jasné, že jeho jméno se dřív nebo později objeví v médiích. Agentův soused sdělil novinářům z magazínu Telegraph, že Steele mu před odjezdem řekl „Na pár dní odjíždím, postarej se mi prosím o kočku.“ Kde se nyní nachází, není známo.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:10 12. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  15
 • Haha
  9
 • Super
  8
 • Sladký
  8
 • Cože
  7
 • Tvl
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat