Bába Kamenická: Žena, která léčila Václava Havla či Jiřího Bartošku

18. srpna 2018
Léčila slavné umělce i prezidenty, našince i cizince. Božena Kamenická, přezdívaná bába radnická, patřila mezi naše nejvyhlášenější lidové léčitele. Pomocí zahřívání vzorku moči nebo na základě vizí dokázala diagnostikovat i choroby, které ve své době ještě nebyly popsané. Kdo ze slavných prošel jejíma rukama? Kdo byla žena, díky níž se narodilo přes čtyři sta dětí a která vyléčila tisíce lidí?

Božena Kamenická byla žena, která před více než sto lety zatoužila vystudovat medicínu a pomáhat lidem v uzdravení. Na tehdejší dobu velmi odvážný plán! Říkalo se, že měla od dětství vize a sny, díky nimž věděla dopředu, co se stane. Údajně viděla i předčasnou smrt svého jediného syna.

S takovou výbavou se nejdříve vrhla na studia medicíny, která údajně brzy opustila poté, co se jí udělalo zle při pitvě. Nakonec si našla vlastní cestu, jak se k vědění o bylinách a léčitelství dostala.

I když podstoupila školu zaměřenou na přírodní medicínu, není známo, na základě čeho sestavovala své recepty, natož kde čerpala informace o chorobách, které ještě nebyly oficiálně popsány.

Podle díků a děkovných dopisů (v knize díků v radnickém muzeu) od vyléčených pacientů lze usuzovat, kolika lidem bez rozdílu věku, pohlaví, vyznání nebo politického smýšlení Božena Kamenická pomohla.

Většinu času měla svou ordinaci v Radnicích v západních Čechách, kde lidé vyčkávali od ranních hodin a byli ochotni čekat až do šesté hodiny odpolední. Pokud se na ně náhodou nedostalo, přespali v okolí a druhý den šli zkoušet štěstí znovu.

Léčitelka údajně nikdy nikoho neodmítla, což ale neznamená, že si nedokázala zjednat pořádek v případě potřeby. Když například měla v čekárně muže, který podváděl svou ženu, pil a kouřil, aniž by si brala servítky, měla kuráž ho poslat domů s tím, ať si nejdřív vyřeší tyhle nešvary, teprve pak ať se na ni znovu obrátí.

Mezi slavnou klientelu Boženy Kamenické patřil Ludvík Svoboda, Gustav Husák, Karel Gott, Josef Kemr, také Václav Havel, kterého léčitelka upozorňovala na slabší funkci průdušek a plic. Apelovala na něj tedy, ať přestane s kouřením.

Kdysi pomoc Boženy Kamenické vyhledal i Jiří Bartoška, kterého žena údajně nechtěla nejdřív přijmout, neboť měla pocit, že na jeho nemoc už nestačí.

„Jel jsem k bábě Kamenické, což byla strašně zajímavá stará paní v Plzni. Nechtěla mě vzít, že prý na to už nestačí. Nakonec jsme ji ukecali, tak řekla, že mi nejdřív vyčistí krev a pak mě začne léčit bylinkami,“ vzpomínal herec na setkání. Údajně mu tehdy žena předpověděla, že se z rakoviny vyléčí, protože ho bůh má rád.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:52 neděle 16. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

  • 41
  • 12
  • 11
  • 11
  • 11
  • 10
Komentáře