Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Buržousti ze St. Louis: Manželé McCloskeyovi se stali přes noc hvězdami, bránili pozemek před davem

  Je to video, které momentálně trhá sociální sítě. Fotograf agentury Reuters Lawrence Bryant zachytil bělošský manželský pár, kterak míří zbraněmi na „pokojné protestující“, jak se všude dočtete. Nicméně pravda je taková, že i když se jedná o „pokojný protest“, pořád jste vnikli na cizí pozemek a narušili právo na soukromí.

  Jmenují se Mark McCloskey (63) a Patricia McCloskey (61) a pracují jako obhájci se specializací na zastupování zraněných osob. Žijí ve městě St. Louis ve státě Missouri a jejich dům připomíná spíš antické letní sídlo, kolem něj se prostírá pečlivě udržovaná zahrada, vzadu je garáž na několik aut a k domu vede udržovaná cesta, kterou z ulice chrání kovaná brána.

  Ta byla před dvěma dny bez dovolení otevřena a na cizí soukromý pozemek vnikl dav lidí, kteří pochodovali městem a žádali odvolání starostky Lydy Krewsonové a zrušení policie ve městě, to vše ve světle původní myšlenky hnutí Black Lives Matter, aktivistickému postoji z roku 2013, kdy pětice mladých černochů založila hnutí k upozornění zbytečného násilí americké policie na černošských obyvatelích.

  Poté, co byl bělošským policistou Derekem Chauvinem zabit během kontroverzního chvatu černošský recidivista George Floyd, je původní myšlenka hnutí BLM zneužívána zdivočelým davem, jenž rabuje, vykrádá obchody, strhává a vandalizuje sochy a požaduje povětšinou bezpolicejní zóny a vládu lidí nad městem, což například v Seattlu skončilo katastrofou. Aktivisté tam zřídili bezpolicejní zónu a výsledkem byl naprostý chaos, zlodějny, střelba, mrtví a lidé, kteří se oslovují „soudruhu“, protože si myslí, že komunismus a socialismus je jedna velká legrace.

  Protesty se přesto rozlévají napříč všemi americkými městy a nejinak tomu bylo v St. Louis, kde si dav ve jménu BLM žádal nadvládu nad městem. Ulice jsou naše, volali lidé pochodující na „pokojném protestu“, ale jaksi už zapomněli, že tam, kde začíná brána, končí také veřejné prostranství.

  „Připadalo mi to skoro jako dobytí Bastily, vlezli mi na pozemek a my jsme se báli nejen o život, ale i o majetek. Nevěděli jsme, jestli nám nepodpálí dům, prolomili bránu a mířili rovnou k nám,“ řekl Mark McCloskey v rozhovoru pro stanici KSDK.

  Oba prý večeřeli, když zaslechli sílení hlasů a volání lidí na svém pozemku ohledně ulic, které patří všem. „Ale tohle není veřejný majetek, žádná cesta jim tady nepatří,“ říká McCloskey, jenž i s manželkou vyšli ven bosi a v domáckém oblečení.

  Manželé Mark a Patricia McCloskeyovi se stali přes noc slavnými.
  Manželé Mark a Patricia McCloskeyovi se stali přes noc slavnými.

  Počínání McCloskeyho a jeho ženy je mohutně odsuzováno na sociálních sítích a lidé chtějí, aby manželé McCloskeyovi byli zatčeni, zatímco městská policie je eviduje jako poškozené, protože dav byl upozorněn na to, že brána, kterou se chystají otevřít a následná cesta za ní, patří soukromému pozemku, okolo brány jsou cedule na tento stav upozorňující.

  Stát Missouri má velmi benevolentní zákony ohledně držení zbraní, není proto divu, že manželé vyběhli ozbrojeni, on útočnou puškou a ona pistolí. „Jenže právo nosit a mít zbraň není důvodem k tomu, abyste mohli zbraní mířit na Američany, s nimiž nesouhlasíte,“ říká k incidentu Nico Bocour z organizace pro prevenci násilí.

  Na sociálních sítích se mezitím objevily fotografie dokazující, že dav kovanou bránu poničil a vylomil, zatímco zastupitelé města St. Louis se vyjadřují tak, že nikdo nesmí ohrožovat lidi v jejich právu na pokojný protest.

  To je samozřejmě pravda. Ale Američané na druhou stranu víc než kdo jiný na světě vědí, jak to je s jejich zákony ohledně vniknutí na cizí pozemek a jeho obrany.

  Fotogalerie

  Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

  Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

  Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

  Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

  Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

  Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz