Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Bojovnici za práva černochů málem zabil Ku-klux-klan. O lidských právech přednáší dodnes

  Joan Mulhollandová strávila dva měsíce za mřížemi a členové Ku-klux-klanu se ji pokusili zavraždit. Dodnes přednáší o občanských právech. | foto: Internet

  V padesátých a šedesátých letech minulého století platily na území Spojených států segregační zákony. Spousta míst byla označena cedulí s nápisem „černochům vstup zakázán“ a jen málokomu to připadalo divné či snad nespravedlivé. Postupně ovšem začínaly sílit aktivistické tendence za práva černochů a jednou z bojovnic proti rasismu byla i Joan Mulhollandová, která dokonce podnikla nevídaný krok a přihlásila se na školu pro černochy. Problémy měla nejen se zákonem, stoupenci Ku-klux-klanu se ji pokusili zavraždit.

  Postavení černochů ve společnosti přestalo být Mulhollandové lhostejné už na střední škole. Namísto randění s chlapci tehdy pohledná mládežnice pořádala večeře, na něž tajně zvala černošské studenty.

  „Museli jsme to udržet v tajnosti, protože policie nás mohla za veřejné shromáždění sebrat. Američtí náckové měli ústřednu jen dva bloky od nás a kdykoliv se mohli ukázat,“ vzpomínala po letech dnes již osmasedmdesátiletá žena. 

  Podle amerických zákonů ještě ani nebyla plnoletá, když kvůli aktivismu skončila za mřížemi. Za účast na demonstraci vyfasovala dva měsíce. Pro devatenáctiletou slečnu nepochybně nešlo o zrovna příjemnou zkušenost.

  Jestli si ale mississippská policie myslela, že Mulhollandovou napraví, šeredně se zmýlila. Bojovnice za práva černochů předvedla husarský a mimořádně odvážný kousek, přihlásila se na univerzitu vyhrazenou pro černošské studenty.

  Půvabná aktivistka Joan Mulhollandová

  Půvabná aktivistka Joan Mulhollandová

  Byla vůbec prvním bělochem, který něco takového udělal. Na škole se seznámila mimo jiné se slavným aktivistou Martinem Lutherem Kingem. Po jeho boku se později zúčastnila pochodu na Washington za práci a svobodu, kde King pronesl svůj legendární projev.

  Jenže tím si proti sobě poštvala daleko horšího nepřítele, než byl tehdejší zákon. Mulhollandové si všimli rasisté z nechvalně proslulé organizace Ku-klux-klan. 

  A když říkáme nechvalně proslulé, pak je to především proto, že členové oblékající se do plášťů se špičatými kapucemi neměli problém svoje nepřátele, tedy příslušníky jiné rasy či jejich zastánce, fyzicky likvidovat.

  Joan Mulhollandová s Martinem Lutherem Kingem

  Joan Mulhollandová s Martinem Lutherem Kingem

  Zavraždit se pokusili právě i Joan Mulhollandovou. Na silnici v početné skupině obklíčili auto, v němž vezla další čtyři lidi. Jen s velkou dávkou štěstí se mladé ženě podařilo z místa ujet a zachránit tak nejen svůj život.

  Smutné je, že podle všeho právě kompenzací za neúspěšný útok na Joan byla vražda tří dalších aktivistů z hnutí za občanská práva, jejichž příběh přiblížíme v jednom z dalších dílů tohoto seriálu.

  Joan Mulhollandová se svou fotografií z policejních archivů.

  Joan Mulhollandová se svou fotografií z policejních archivů

  Aktivismu se přesto Joan Mulhollandová nevzdala ani v budoucnu, ačkoliv podle všeho už ve vězení neskončila a ani jí znovu nešlo o život. 

  Dodnes či minimálně donedávna se věnovala přednáškám o občanských právech. Její syn o ní v roce 2013 natočil dokument An Ordinary Hero, tedy Obyčejná hrdinka.

  Fotogalerie

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz