Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Flotila tryskáčů, sídla a da Vinciho zápisky: Z majetku Billa Gatese vám půjde hlava kolem!

  Bill a Melinda Gatesovi | foto: ČTK

  Čtvrtý nejbohatší muž světa Bill Gates se rozvádí, manželství s Melindou Gatesovou přestalo po sedmadvaceti letech fungovat. A soudní řízení v jejich případě rozhodně nebude žádný med. Gatesovi totiž nemají uzavřenou předmanželskou smlouvu a hrát se přitom bude o majetek ve výši 130 miliard dolarů, tedy v přepočtu 2,8 bilionu korun. Spadá do něj několik luxusních sídel, soukromé tryskáče, ale třeba i da Vinciho kodex za stovky milionů!

  Bill a Melinda Gatesovi na Twitteru zveřejnili totožný příspěvek, v němž píší o víře v jejich společnou misi a úmyslu nadále spolupracovat v rámci vlastní nadace.

  Vypadá to tedy, že rozchod proběhl v poklidu a po dlouhém uvážení. Nic to ale nemění na tom, že majetkové vyrovnání bude hodně složitý oříšek.

  Zakladatel Microsoftu je na čtvrtém místě žebříčku nejbohatších lidí světa a do jeho majetku spadá snad vše, co si jen člověk dovede představit.

  Gates má například jako správný boháč rozsáhlou sbírku aut, největší třešničkou je Porsche 959, vůz z limitované edice, který se prodává i za více než 43 milionů korun. Dalšími kousky jsou vozy Porsche 930 Turbo, Jaguar XJ6 a Ferrari 348.

  Gates je ostatně známým milovníkem rychlých vozů, jeho parťák a podnikatel Paul Allen ho jednou dokonce musel vysekávat z vězení, kde skončil za bezohlednou jízdu.

  Kromě aut Gates vlastní také flotilu soukromých tryskáčů, kam patří dvě letadla Gulfstream G650ER, přičemž jedno vyjde v přepočtu na bezmála 1,4 miliardy korun, dva tryskáče Bombardier Challenger 350, hydroplán Cessna a několik vrtulníků.

  Gates v minulosti označil soukromé tryskáče za požitkářství, prý je ale díky nim jeho život mnohem efektivnější.

  Čtvrtý nejbohatší muž světa si ale potrpí i na historické cennosti. V roce 1994 koupil na aukci za skoro 31 milionů dolarů (663 milionů korun) da Vinciho kodex, tzv. Codex Leicester.  

  Bill a Melinda Gatesovi

  Bill a Melinda Gatesovi

  Jde o zápisník s 36 listy vázaný v kůži, který obsahuje da Vinciho pozorování a teorie o astronomii či vlastnostech vody, vzduchu, hornin a fosilií.

  Kromě toho vlastní Gates několik významných obrazů, povětšinou v hodnotě stovek milionů korun.

  Miliardový palác

  Samozřejmě tu nejpodstatnější část majetku Gatesových tvoří nemovitosti. A těch mají opravdu požehnaně.

  Číslem jedna je luxusní rozlehlé sídlo kousek od Seattlu, kterému se říká Xanadu 2.0. Gates koupil pozemek v roce 1988 v přepočtu za 43 milionů korun. Do sedmi let tam vyrostl zámek za 1,3 miliardy korun a dnes už je hodnota přibližně dvojnásobná.

  Sídlo Billa Gatese nedaleko Seattlu

  Sídlo Billa Gatese nedaleko Seattlu

  Vyjmenovávat všechny vymoženosti, které se uvnitř nacházejí, by zabralo možná celý den. Vypíchnout můžeme třeba bazén s podvodním hudebním systémem, vzory fosilií na podlaze, pláž s pískem údajně dováženým z Karibiku, domácí kino, sál na večírek až pro 200 lidí a spoustu dalšího.

  Kromě toho ale Gatesovi budou muset rozdělit třeba i sídlo na plážích San Diega za 925 milionů korun, které podnikatel koupil loni poté, co udeřila covidová pandemie. Dále pak několik rančů.

  Sídlo Billa Gatese v San Diegu

  Sídlo Billa Gatese v San Diegu

  Opomenout nesmíme ani jeho investice. Společně se saúdským princem Al-Valídem bin Találem Gates vlastní 95 procent řetězce luxusních hotelů Four Seasons, přičemž cena společnosti se odhaduje na skoro 82 miliard korun.

  A v neposlední řadě je třeba zmínit, že je Bill Gates také největším soukromým vlastníkem zemědělské půdy v USA. V 18 různých státech vlastní na 242 tisíc akrů půdy.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

  Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

  Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

  Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

  Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

  Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz