Podle CIA to byl osobně Vladimir Putin, kdo nařídil hackerské útoky na centrálu Americké demokratické strany. Z mailové komunikace kdosi vynesl stovky mailů a citlivých dat a umístil je na Wikileaks. Byl z toho skandál, který demokratické kandidátce Hillary Clintonové pořádně zavařil a možná jí ve výsledku stál volby.
Ruským zájmem bylo, aby ve volbách uspěl Donald Trump. Obama už také volal Trumpovi, a žádal o prošetření průběhu voleb. Obrátil se také na Američany, kteří jsou zastánci Ruska nebo nedůvěřují CIA, že tímto postojem nahrávají vměšování cizích sil do amerických záležitostí.
„Naše zranitelnost vůči Rusku nebo jiným cizím zemím je přímo spojená s tím, jak nefunkční, předpojatý a rozdělený je náš politický proces,“ řekl přímo Obama.
Obama sice odmítl přímo označit Vladimira Putina za organizátora útoků, ale současně řekl, že jen máloco se v Rusku stane bez jeho vědomí. Navíc uvedl, že je vysoce přesvědčen, že za útoky stojí Moskva.
Bohužel prý však možná nebude možné přinést přímé důkazy o zapojení Ruska do těchto hackerských útoků, protože by to odhalilo metody a zdroje amerických tajných služeb. Jinými slovy víme, že jste to byli vy, ale důkazy neukážeme, abyste zase vy nevěděli, co máme na vás.
Obama zároveň varoval Rusko, že pokud v podobných aktivitách bude pokračovat, přijde odveta. Rusko ovšem všechna obvinění odmítá a tvrdí, že Američané by měli přinést důkazy, pokud vůbec nějaké mají.
Co s kauzou udělá Donald Trump, až se ujme za měsíc úřadu, je ve hvězdách. Zatím se omezil na všeobecné odmítání jakékoliv podpory své kandidatury ze strany Ruska a na adresu hacknutých mailů sarkasticky dodal: „Mluvíme o těch útocích, při kterých vyšlo najevo, že šéf DNC dal nelegálně dopředu otázky před televizní debatou?“
Narážel tím na fakt, že v mailech se skutečně našlo mnoho podivných a velmi alarmujících skutečností, které stavěly demokraty do velmi špatného světla. Jestli se ale bude něco vyšetřovat i za Trumpova prezidentování, to v tuto chvíli neví vůbec nikdo.
Fotogalerie |