jít naiDNES.cz

Prezident Obama věří, že americké volby ovlivnili ruští hackeři

Ovlivnili Rusové americké volby? | foto: Boredpanda.com

Americká administrativa je stále blíže k názoru, že uplynulé americké volby byly ovlivněny hackerskými útoky řízenými z Kremlu. Bere tak vážně konstatování CIA, která o tom informovala Baracka Obamu.

Podle CIA to byl osobně Vladimir Putin, kdo nařídil hackerské útoky na centrálu Americké demokratické strany. Z mailové komunikace kdosi vynesl stovky mailů a citlivých dat a umístil je na Wikileaks. Byl z toho skandál, který demokratické kandidátce Hillary Clintonové pořádně zavařil a možná jí ve výsledku stál volby.

Ruským zájmem bylo, aby ve volbách uspěl Donald Trump. Obama už také volal Trumpovi, a žádal o prošetření průběhu voleb. Obrátil se také na Američany, kteří jsou zastánci Ruska nebo nedůvěřují CIA, že tímto postojem nahrávají vměšování cizích sil do amerických záležitostí.

Pohled, který zabíjí! Fotka ruského a amerického prezidenta obletěla internet.

„Naše zranitelnost vůči Rusku nebo jiným cizím zemím je přímo spojená s tím, jak nefunkční, předpojatý a rozdělený je náš politický proces,“ řekl přímo Obama.

Obama sice odmítl přímo označit Vladimira Putina za organizátora útoků, ale současně řekl, že jen máloco se v Rusku stane bez jeho vědomí. Navíc uvedl, že je vysoce přesvědčen, že za útoky stojí Moskva.

Bohužel prý však možná nebude možné přinést přímé důkazy o zapojení Ruska do těchto hackerských útoků, protože by to odhalilo metody a zdroje amerických tajných služeb. Jinými slovy víme, že jste to byli vy, ale důkazy neukážeme, abyste zase vy nevěděli, co máme na vás.

A je to v kapse. Vítězem prezidentských voleb v USA se stal Donald Trump.

Obama zároveň varoval Rusko, že pokud v podobných aktivitách bude pokračovat, přijde odveta. Rusko ovšem všechna obvinění odmítá a tvrdí, že Američané by měli přinést důkazy, pokud vůbec nějaké mají.

Co s kauzou udělá Donald Trump, až se ujme za měsíc úřadu, je ve hvězdách. Zatím se omezil na všeobecné odmítání jakékoliv podpory své kandidatury ze strany Ruska a na adresu hacknutých mailů sarkasticky dodal: „Mluvíme o těch útocích, při kterých vyšlo najevo, že šéf DNC dal nelegálně dopředu otázky před televizní debatou?“

Narážel tím na fakt, že v mailech se skutečně našlo mnoho podivných a velmi alarmujících skutečností, které stavěly demokraty do velmi špatného světla. Jestli se ale bude něco vyšetřovat i za Trumpova prezidentování, to v tuto chvíli neví vůbec nikdo.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 18. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  16
 • Haha
  11
 • Tvl
  11
 • Super
  10
 • Sladký
  8
 • Cože
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat