jít naiDNES.cz

Nejen na Bali se rozmáhá tento nešvar. Turisté z vyspělých zemí žebrají po místních

Turisté z vyspělých zemí žebrají po místních na Bali. | foto: facebook

Chcete si udělat cestu kolem světa a nemáte na to? Nevadí, můžete cestovat skoro zadarmo! Pokud to ovšem tamní vlády nezakážou, jako o tom uvažují na Bali. „Bohatí“ turisté z Evropy, Austrálie nebo Ameriky jezdí žebrat od místních „chudáků“ na Bali.

Každá exotická destinace těží z turismu, který tvoří významnou část výdělků. Už to bohužel není, co bývalo. Čím dál více turistů z vyspělých zemí chce cestovat zadarmo. 

Jak? Jednoduše si sednou s cedulemi na ulici a žebrají. Není divu, že na Bali tento nešvar začíná být trnem v oku místním úřadům, které zvažují, že proti „parazitujícím“ baťůžkářům zasáhnou.

V poslední době se množí případy problematických turistů, zvláště z Evropy, USA nebo Austrálie, kteří nemají na cestování dost peněz a předstírají, že jsou žebráci. Snažíme se je odkazovat na příslušné ambasády,“ říká Setyo Budiwardoyo z imigračního úřadu na Bali.

Setyo také řekl, že v minulosti těmto baťůžkářům bez peněz pomáhali alespoň tím, že jim poskytovali jídlo a střechu nad hlavou. 

Jak šel ale čas a jak případů přibývá, místní úřady začínají podnikat kroky, aby se podobných „turistů“ zbavily.

Turisté z vyspělých zemí  žebrají po místních na Bali.

Turisté z vyspělých zemí žebrají po místních na Bali.

„Cizince, kteří předstírají, že jim došli peníze, nebo se dokonce vydávají za žebráky, začneme posílat na příslušné ambasády,“ vyjádřil se také Setyo Budiwardoyo.

Fenomén parazitujících turistů se rozrůstá, a tak některé země, jako je například Thajsko, zavádějí různá opatření. Například zavedením minimální finanční částky v hotovosti, bez které vás do země nepustí.

„Tohle nemyslíte vážně! Další bílý baťůžkář žebrající před zraky mnohem chudších a starších lidí, kteří neumí zhodnotit, jaké možnosti lidé z bohatého Západu mají, a naivně jim nabízí své drobáky,“ reagují lidé na sociálních sítích.

„Hippie rodiče se třemi dětmi do pěti let, jedno z nich v kočárku. Rodiče žebrají po místních chudácích, aby jim poskytli peníze na cesty po světě. Když na to nemají, proč cestují, nechápu to!“ myslí si další.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat