Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Komentář Andreje Babiše: Chci prezidenta osobně požádat, aby mě odvolal!

  Andrej Babiš | foto: Andrej Babiš, Expres.cz

  Ministr financí Andrej Babiš se vyjádřil k aktuální vládní krizi. Ve svém komentáři se obšírně věnuje ministru zahraničí Lubomírovi Zaorálkovi (ČSSD), kterému měl šéf hnutí ANO vyhrožovat. Okomentoval také odmítnutí Aleny Schillerové premiérem Sobotkou a v této souvislosti poprvé konstatoval, že osobně požádá prezidenta Miloše Zemana, aby ho odvolal z vlády.

  Minulý týden jste si mohli přečíst desítky článků, ve kterých jste si zase mohli přečíst spoustu věcí o mně, které nejsou pravda. Dost mě to znechucuje a zdržuje od práce. Neustále vysvětlovat lidem, že nejsou pravda všechny ty účelové lži, které jsou proti mně vymýšleny. Radši bych dělal něco smysluplnějšího, například rozpočet. Ale bohužel to nejde jinak. Octnul jsem se uprostřed situace, kterou jsem nezavinil, uprostřed krize, kterou jsme nerozpoutali, ale kterou budeme muset vyřešit, protože ČSSD, která to rozjela, momentálně nemá plán, jak to všechno ukončit. Jejich cílem je jen šířit lži, útočit na mě a hnutí, házet nám klacky pod nohy a pokusit se tím zvýšit své upadající preference. No a možná nás taky dostat z vlády, prohlubovat krizi a ovládnout Ministerstvo financí.

  Přesně v téhle logice se choval minulý týden pan Zaorálek. Tolik lží a podpásových úderů jsem snad ještě nezažil. A to jsem toho v životě zažil už fakt hodně. Neuvěřitelné. Nejdřív začal na půdě sněmovny a následně i novinářům vyprávět, že jsem mu nějak vyhrožoval, zejména pokud mě odvolá premiér z vlády.

  A víte, co mi na tom vadí nejvíc? Fakt, že lže a moje slova záměrně překroutil, je skandální. Možná ještě horší je ale to, že použije lež, aby se zapomnělo na to, že si se mnou vyrazil na snídani, což mu jeho kolegové ze sociální demokracie pořád nemůžou odpustit, a tak se před nimi teď snaží předvést, že je ten největší kritik Babiše. Chápete tohle chování? Já si na tenhle styl nikdy nezvyknu.

  Celá ta pracovní snídaně přitom probíhala úplně normálně. Řešili jsme rozpočet a pak chvíli normálně kecali. On ví moc dobře, že já bych mu nikdy nevyhrožoval. Nemám proč ani jak, není to můj styl. Ale v kampani proti Babišovi se hodí cokoli.

  Co je ale hrozné, že pan Zaorálek v tom lhaní pokračuje dál. V pátek v Právu v článku s titulkem „Babiš už balí, Zeman zdržuje“ vyprávěl nesmysly o Finanční správě ČR. On, finanční analfabet, tvrdí, že finanční úřad nebyl schopen zahájit správní řízení vůči Agrofertu a panu Babišovi při podezření z daňových úniků, přičemž náměstkyně Schillerová je s tímhle velmi těsně spojena.

  Tak pane ministře, rád bych vám vzkázal, že na Agrofertu se dveře netrhnou. Tam teď probíhají tři kontroly najednou a jedna přímo na korunové dluhopisy. Je pak veřejně známou informací, že Finanční správa konala již dne 30. dubna, neboť, jak uvedl Agrofert, moje bývalá firma, finanční úřad si vyžádal podklady k veškerým dluhopisům, které firma vydala. Je zvláštní, že se, zakladatel Občanského fóra a bývalý redaktor České televize, pan Zaorálek takhle chová a přijde mu to úplně normální.

  Na ty korunové dluhopisy, které Finanční správa kontroluje dlouhodobě a nakonec zkontroluje úplně všechny. Všech 1519 společností, u kterých je jen podezření, že je emitovaly. Na ty korunové dluhopisy, které pan Kalousek vehementně nabízel veřejnosti podnikatelům a pan Sobotka je odmítal zdanit. Ty dluhopisy, které nikomu nevadily, dokud se nevytáhly jako pseudokauza na Babiše. Lži, které pan Zaorálek šíří, jsou stejně skandální jako zoufalé. Zoufalé proto, že jedním z důvodů těchto lží na Babiše jsou padající preference sociální demokracie a taky korupční skandál na Ministerstvu školství, kde se rozdělují dotace pro sport v nějakém soukromém bytě, policie zasahovala přímo na úřadě a obvinila i nejbližší okolí ministryně. Takže je nutné tuhle aféru nějak překrýt a to jde jedině zorganizovaným skandálem na Babiše.

  No a lidé jako Zaorálek, Sobotka nebo Chovanec mě teď budou obviňovat z nějakých nekalých věcí. Oni obviňují člověka, který celý život dodržoval zákony této země, zaplatil stovky milionů na daních, úspěšně podniká a jehož firmy odvedly do státního rozpočtu na dani z příjmu právnických osob a odvodech za zaměstnance za posledních 10 let 23 miliard korun? Přitom ministři Chovanec a Zaorálek tady veřejně prostřednictvím médií dávají doporučení, jak by měla policie nebo finanční správa postupovat. Říká jim, na koho se mají zaměřit, veřejně vyhrožuje novinářům a nikomu to tady nevadí. Média to neřeší, nedokážu si představit, co by se stalo, kdybych něco podobného udělal já. Všichni by se na mě vrhli a roztrhali mě zaživa. U Chovance se takové chování toleruje, přitom je totálně za hranou jeho kompetencí a za hranou právního státu a demokracie.

  Nicméně přes všechny útoky a lži jsme tento týden přišli s řešením vládní krize, která je podle mě teda fakt jen divadlo pro voliče. Nedá se na to koukat. Jak jsem vám řekl a slíbil, nikdy z vlastní vůle neodejdu z politiky a ani z pozice ministra financí, protože pro to není důvod, nic nezákonného jsem neudělal. Moje výsledky mluví za vše. Česká republika je podle Eurostatu ve veřejných rozpočtech druhou nejlepší zemí v EU. Ale máme řešení, které pomůže všem, a teď vám ho chci říct.

  Nabídli jsme novou kandidátku na ministryni financí. Paní Alenu Schillerovou, která se stala náměstkyní před rokem a půl na základě transparentního výběrového řízení a pro stát pracovala, ještě než jsem já přišel na MF. Je to velká kapacita a autorita, které si vážím. Nezávislá, profesionální a velice erudovaná státní úřednice, která pro stát pracuje 27 let a na Finanční správě byla dávno přede mnou. Její práci vysoce hodnotí všichni, kdo s ní spolupracovali. Kromě toho je to skvělá ženská.

  Nic jsme nepodcenili a nabídli jsme po jejím odmítnutí i druhého nominanta, pana ministra Brabce. Toho ale taky odmítnuli. Jako ministr životního prostředí a vicepremiér vlády nevadí, ale ministra financí dělat nemůže. Logika level pan premiér Sobotka. Děláme maximum, abychom se z téhle šílené situace, kterou jsme nezavinili, dostali rychle ven a vláda mohla normálně fungovat. A aby si lidi oddechli. Abychom je už přestali touhle jakoby krizí otravovat.

  Teď je důležité, aby pan premiér rychle jednal podle koaliční smlouvy, neporušoval už ji a koalice rychle odsouhlasila našeho kandidáta. Zpochybňovat paní Schillerovou, to znamená zpochybňovat nezávislost Finanční správy. Nejsem ministr, který si udělal z Finanční správy svůj politický nástroj. Dneska ale Sobotka opět porušil koaliční smlouvu a schválně našeho kandidáta odmítl.

  Chápete, že se s paní Schillerovou ani nepotkal a neprobral s ní svoje výtky, což by udělal jakýkoliv normální člověk? Jsem připraven pana prezidenta osobně požádat, aby mě odvolal, ale nejdřív musí Sobotka našeho člověka odsouhlasit a přestat tuhle krizi uměle udržovat v éteru. My jsme krizoví manažeři – a hledáme dalšího kandidáta. Chceme tu frašku už ukončit. Otázkou je, jestli jediným Sobotkovým cílem není to, dostat se na ministerstvo financí a sebrat ho z gesce hnutí ANO, protože tady jsou nevyřešené kauzy, které se týkají období, kdy byl on ministrem financí. Přejte nám všem, ať to vyjde a premiér nás znovu nepodvede.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 17:12 12. září 2017. Anketa je uzavřena.

  • Super
   748
  • Trapas
   58
  • Tvl
   23
  • Haha
   17
  • Sladký
   13
  • Cože
   11
  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz