Klinika i přes rozhodnutí soudu funguje dál: O víkendu hostila koncert a slavila Halloween!

Vyklízení Kliniky se zatím nekoná. Její obyvatelé pořádají koncerty a slaví Halloween! | foto: Facebook

Ústavní soud v pátek zamítl stížnost na postup nižších instancí, které rozhodly o vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika. A v podstatě tak záležitost definitivně uzavřel. Jenže obyvatelé objektu na pražském Žižkově ji za uzavřenou rozhodně nepovažují! „Příběh Kliniky nekončí,“ oznámili a o víkendu v ní oslavili Halloween!

„Nelze tolerovat okupaci cizích objektů bez právního důvodu jen proto, že jsou momentálně nevyužívány – v tom nelze spatřovat meze výkonu vlastnictví. Měl-li by stát v úmyslu sám sebe omezit ve vlastnictví v podobných případech a zlegalizovat takzvaný ‚squatting‘, musel by tak učinit cestou legislativních změn,“ oznámil v pátek Ústavní soud.

Zdálo se, že tím je případ Kliniky, kterou se státní orgány několikrát za poslední roky marně snažily vyklidit, u konce. Soud oznámil, že rozhodnutí je pravomocné a vykonatelné, tedy že by měl být objekt brzy vyklizen a připraven pro Správu železniční dopravní cesty, která ho před časem koupila a chce ho podle svých vyjádření využívat.

Jenže aktivisté, kteří dříve chátrající Kliniku už nějaký čas obývají, se zjevně nehodlají podvolit ani nejvyšší soudní instanci. Už v pátek oznámili, že příběh emoce jitřící budovy rozhodnutím Ústavního soudu nekončí.

„Soud zamítl naši ústavní stížnost, příběh Kliniky tím nicméně nekončí. Vyklizení Kliniky lze stále zastavit. My jsme přesvědčeni, že pro SŽDC i pro obyvatelstvo Žižkova je nejlepší rozhodnutí zachovat na Žižkově sociální centrum a uděláme všechno pro to, aby to tak dopadlo. Sledujte situaci a stůjte za svým prostorem!“ oznámili zástupci Autonomního sociálního centra Klinika na Facebooku ještě v pátek.

Klinika na Žižkově.

Klinika na Žižkově

A že objekt skutečně hodlají využívat dál, to dali jasně najevo o víkendu.

Nejprve se na Klinice slavily Dušičky, které někteří pojali po americku a dorazili v kostýmech. Obyvatelé objekt dokonce vyzdobili lampiony a světly.

„Nemrtvá Klinika. I v rámci dušičkového reje uspořádaného kolektivem dětí a rodičů Mamatata naplnila ve čtvrtek Kliniku nejrůznější stvoření, která společně tvořila a veselila se,“ hlásili pořadatelé na Facebooku.

Obyvatelé Kliniku vyzdobili a oslavili v ní Halloween!

Obyvatelé Kliniku vyzdobili a oslavili v ní Halloween!

A živo bylo i v neděli, kdy se v budově konal koncert. Při té příležitosti si organizátoři dokonce rýpli do starosty Prahy 3 Alexandra Bellua z ODS, který Kliniku dlouhodobě ostře kritizuje a přitom se nedávno dostal do maléru, když bez povolení zabral střechu domu, v němž bydlí, a postavil si tam saunu.

„Bohužel nemáme saunu na střeše, ale jenom v koncertní místnosti (když přijde hodně lidí), tak přijďte a kromě koncertu bude za dobrovolný příspěvek i sauna,“ napsali.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:02 5. března 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  26
 • Tvl
  11
 • Super
  10
 • Cože
  9
 • Haha
  8
 • Sladký
  7
Komentáře