Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Bojujeme i za tátu! Rodina Steva Irwina zachraňuje zvířata z požárů, jejich zoo je přeplněná

  Rodina Steva Irwina zachraňuje zvířata postižená požárem. | foto: Instagram

  Téměř nespí, denně jim přímo v náruči uhyne nespočet zvířat. Ale nevzdávají se. Rodina slavného lovce krokodýlů Steva Irwina, tedy manželka Terri, syn Robert a dcera Bindi, vede smutný boj za záchranu životů co nejvíce zvířat zraněných australskými požáry. „Máme dalece překročenou kapacitu, ale vozí nám sem stále více zvířat. Titulky dělají hlavně koalové, ale trpí všechny druhy,“ popisuje Terri Irwinová.

  V průběhu několika posledních let ošetřila Australia Zoo, kterou založil oblíbený dokumentarista Steve Irwin a dnes ji provozuje jeho rodina, na devadesát tisíc zvířat. V posledních týdnech ovšem začal tento počet neúměrně vzrůstat. Mohou za katastrofální požáry, které teď Austrálii sužují.

  Irwinova rodina je kvůli nim v naprosté pohotovosti. Manželka Terri, syn Robert a dcera Bindi Sue spolu se zaměstnanci zoo přijímají tisíce zvířat a snaží se zachránit co nejvíce životů. Často jim smrtelně zraněná, většinou popálená zvířata umírají v rukou. Podmínky, v nichž pracují, jsou mimořádně chaotické.

  „Bereme, co můžeme, snažíme se na ošetřování zvířat vybírat peníze a za chodu budujeme další zařízení. Právě teď jsme daleko nad kapacitou v případě koalů, netopýrů, ale i dalších zvířat,“ říká v pořadu Fox & Friends šéfka zoo Terri Irwinová.

  Co se týče třeba netopýrů, příjem v zařízení vzrostl o závratných 750 procent.

  „Titulky v novinách dělají hlavně koalové, ale trpí všechna zvířata. Ptáci, plazi a další. Lidé v terénu dělají skvělou práci, ale bohužel jejich zařízení musejí být evakuována,“ popisuje, v čem je největší problém.

  Rozsáhlé požáry v Austrálii už stály život stovky milionů zvířat.

  Kromě medvídků koala trpí třeba i netopýři.

  Sama přesto dodává, že právě smrt většiny medvídků koala je přímo srdcervoucí.

  „Jejich instinktem je utíkat po stromech nahoru, myslí si, že v korunách budou v bezpečí. Jenže eukalyptové listy v sobě mají tolik oleje, že se snadno vznítí a v podstatě explodují. Takže šance jim pomáhat a léčit je, ta je pouze malá, protože jsou v podstatě upálení. Láme mi to srdce,“ líčí smutně.

  Rozsáhlé požáry v Austrálii už stály život stovky milionů zvířat.

  Mládě koaly mělo štěstí, teď už se o něj starají Irwinovi ve své zoo.

  Jak říká její a Stevův syn Robert, celkově jsou zranění divokých zvířat nejrůznější povahy, což veterinářům práci ztěžuje.

  „Samozřejmě je to spousta těch zranění, jaká byste očekávali, tedy otrava kouřem a popáleniny. Ale větší problém je, že se zvířata snaží uprchnout z hořících oblastí, čímž se dostávají do míst, kde by neměla být. Vbíhají do silnic, kde je srážejí auta, také se často dostávají do styku s domácími zvířaty,“ popisuje Robert.

  Seznamte se s rodinkou Steva Irwina!

  Seznamte se s rodinkou Steva Irwina.

  K tomu, že pomoci poraněným zvířatům momentálně obětuje veškerý svůj čas, Roberta inspiruje především jedna věc: odkaz jeho otce.

  Syn Stevea Irwina pobláznil fanoušky. A neudělal to poprvé!

  Robert byl stejný jako táta už jako chlapeček.

  Ačkoliv Steve Irwin zemřel v době, kdy mu byly pouhé dva roky, Robert hrdě kráčí v jeho stopách a v mnoha věcech se ho snaží napodobovat.

  „Pro nás jako rodinu je neuvěřitelná čest, že můžeme kráčet v jeho stopách a zajišťovat, že jeho poselství žije dál. V této době zažívají divoká zvířata po celém světě těžké časy a je důležité, aby každý přiložil ruku k dílu. Jsme rádi, že ho můžeme následovat třeba právě teď, když tu řádí požáry. Vím, že on by s tím, co se děje, měl hodně starostí,“ řekl.

  Jednu z fundraisingových kampaní založených rodinou Steva Irwina na pomoc australským zvířatům můžete finančně podpořit ZDE.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz