jít naiDNES.cz

Rodí se další Angela! Nástupkyni říkají Minimerkelová, s kancléřkou jsou jako sestry

Na scénu přichází nová Angela! Jmenuje se Annegret Krampová-Karrenbauerová a Merkelové se podobá snad úplně ve všem! | foto: Profimedia.cz

Německá kancléřka Angela Merkelová (64) nedávno oznámila svoje postupné odcházení z politické scény, o zachování svého odkazu se ale vůbec bát nemusí. Prozatím alespoň na postu předsedkyně CDU ji totiž střídá politička Annegret Krampová-Karrenbauerová (56), které mnozí přezdívají Minimerkelová či korunní princezna Merkelové. A není se vůbec čemu divit, Krampová-Karrenbauerová se Angele podobá nejen svými politickými názory, ale dokonce i vzhledem!

Angela Merkelová se před několika týdny rozhodla vzdát svého postavení nejmocnější ženy světa. Oznámila odchod z politiky, který odstartoval složením funkce předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) a skončí odchodem z postu německé kancléřky. K tomu by mělo dojít v roce 2021.

„By mělo“ znamená, že Merkelové zároveň mohou zlomit vaz předčasné volby, které by mohl zapříčinit rozpad vládní koalice se sociální demokracií. Ta se přitom po nedávných volbách otřásla v základech. Aktuálně to ovšem vypadá, že koalice krizové období ustojí a setrvá pohromadě. A Merkelová za to může vděčit hlavně Annegret Krampové-Karrenbauerové, svojí novopečené nástupkyni v čele CDU.

Podle expertů totiž právě volba této političky koalici upevní. A nejen to, Merkelová může zároveň slavit, že její odkaz ve straně nezůstane pouhou minulostí.

Annegret Krampová-Karrenbauerová je totiž považována za její mladší kopii. Německá média ji označují nejen jako AKK pro zjednodušení dlouhého jména, ale také jako Minimerkelovou či korunní princeznu Merkelové. Tomu se sice nová předsedkyně CDU brání, podobnosti se svou předchůdkyní ale zkrátka nezapře.

Střídání! Angela Merkelová místo v čele CDU přepustila „mini-Merkelové“ ...

Střídání! Angela Merkelová místo v čele CDU přepustila „Minimerkelové“ Annegret Krampové-Karrenbauerové.

Co se politiky týče, obě jsou už po řadu let věrny svojí straně. AKK do CDU vstoupila dokonce už v roce 1981, když jí bylo pouhých devatenáct let, od roku 2010 je členkou jejího předsednictva a v letech 2011–2018 byla také premiérkou spolkové země Sársko

Za tu dobu ukázala, že má k politice Merkelové blízko – od začátku například podporovala její migrační politiku. Postupně sice začala zastávat o trochu méně otevřený postoj, například vůči lidem bez nároku na azyl, zároveň ale ostře kritizovala spolustraníky, kteří chtěli právo na azyl ještě více omezovat v ústavě.

Kromě toho jsou si političky podobné tím, jak svoje názory prosazují, tedy svým vystupováním. Podle německých médií působí Krampová-Karrenbauerová klidně a uvážlivě, navíc nemá problém činit kompromisy.

A opomenout nesmíme ani skutečnost, že si jsou obě političky podobné vzhledově. Krátké vlasy, elegantní styl i záliba ve slušivých výrazných kostýmcích… Jeden by si na první pohled řekl, že Angela Merkelová s Annegret Krampovou-Karrenbauerovou jsou snad sestry!

Angela Merkelová postupně odchází z politiky. Nahradí ji Annegret...

Angela Merkelová postupně odchází z politiky. Nahradí ji Annegret Krampová-Karrenbauerová pouze ve funkci předsedkyně CDU, nebo se právě díváme i na budoucí německou kancléřku?

Velmi zajímavé nyní bude sledovat, do jaké míry dokáže „Minimerkelová“ tu pravou Angelu Merkelovou nahradit. Je totiž třeba podotknout, že z pozice předsedkyně vládní strany to rovnou do funkce kancléře Německa není daleko. Bude z AKK nakonec i další nejmocnější žena světa?

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:52 7. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  29
 • Super
  23
 • Tvl
  12
 • Haha
  9
 • Sladký
  9
 • Cože
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat