jít naiDNES.cz

Šabatová dostala Řád čestné legie za uprchlíky a menšiny. „Fraška,“ bouří se lidé

Anna Šabatová si přebírá Řád čestné legie. | foto: Ambassade de France en République tchèque

Tomáš Garrigue Masaryk, Miloš Forman nebo řada významných generálů, třeba Karel Kutlvašr. A teď i Anna Šabatová! Ombudsmanka, které pro její až radikálně otevřený postoj k přijímaní migrantů nemůže řada Čechů přijít jméno, si vysloužila Řád čestné legie ve Francii. Sama ho bere jako zadostiučinění vzhledem k dlouholetému boji za sociálně odloučené Romy, uprchlíky a sexuální menšiny, jenže většinu lidí její ocenění pořádně šokovalo.

Řád čestné legie je oceněním za vynikající civilní nebo vojenské zásluhy o francouzský národ. Vůbec poprvé ho v roce 1802 udělil legendární Napoleon Bonaparte, od té doby si ho vysloužily tisíce osob, z velké části to byli například významní vojenští generálové napříč historií.

Vyznamenání získala i řada Čechů, mezi nimi generál Karel Kutlvašr, spisovatel Milan Kundera, nedávno zesnulý režisér Miloš Forman či bývalý prezident Václav Havel a několik válečných veteránů. Včera je na seznamu doplnilo další jméno, a tím je Anna Šabatová.

Kontroverzní ombudsmance nemůže řada Čechů přijít na jméno pro její krajně otevřený postoj k přijímání migrantů.  Možná největší pozornost na sebe strhla svou angažovaností v šátkové kauze, v níž podporovala muslimskou studentku ze Somálska. Ta hnala k soudu střední zdravotnickou školu v Praze, protože prý byla donucena zanechat studia kvůli zákazu nošení hidžábu.

Ve Francii se ale zřejmě právě svou angažovaností v takových problémech o prestižní řád zasloužila.

Sama Šabatová vidí ocenění nejen jako poctu, ale zároveň také zadostiučinění.

„Udělení Řádu čestné legie je pro mne pocta a také zadostiučinění. Francie ocenila i to, že se o lidská práva zasazuji trvale, před rokem 1990 i nyní, ať už se jedná o sociálně vyloučené Romy, cizince včetně uprchlíků, nebo osoby s odlišnou sexuální orientací,“ nechala se slyšet.

Anna Šabatová si přebírá Řád čestné legie.

Anna Šabatová si přebírá Řád čestné legie.

Spousta lidí ale její ocenění ani trochu nechápe. „Degradace Řádu čestné legie úspěšně pokračuje,“ povzdechl si například jeden z diskutérů na internetu. „Ve slušné společnosti se krávě dává seno. Tady dostane vyznamenání,“ neodpustil si rýpnutí do Šabatové další. 

Jiným se zase z vyznamenání pro Šabatovou prý dělá nevolno nebo by ji ocenili úplně jiným řádem, za který by ale ombudsmanka určitě ráda nebyla.

Ozvali se i někteří politici. Třeba Pavel Opl z hnutí Rozumní označil vyznamenání Šabatové dokonce za zrůdnost. Podle Michala Drabíka z plzeňské části ODS jde zase o „povedenou frašku“.

Spousta Čechů se pak shoduje v jednom: Šabatová by neměla dostat Řád čestné legie, ale vyhazov ze své funkce!

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:51 17. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  160
 • Tvl
  104
 • Super
  18
 • Haha
  15
 • Cože
  13
 • Sladký
  13
Komentáře

Mohlo by vás zajímat