jít naiDNES.cz

Merkelová a Macron už couvají? Prosí o solidaritu kvůli uprchlíkům

Zatvrzelost Merkelové ohrožuje tradiční koalici CDU s CSU. S Macronem se opět vyslovila pro solidaritu v otázce řešení migrační krize. | foto: koláž Expres.cz

V době, kdy se v Německu schyluje k vládní krizi a bavorský ministr vnitra a šéf CSU Horst Seehofer se nechal slyšet, že s kancléřkou již nemůže pracovat, přichází nejmocnější žena země s dalším požadavkem. To když v předvečer summitu Evropské unie spolu s francouzským prezidentem vyzvali Evropany, aby projevili solidaritu v otázce migrace.

Německá kancléřka Angela Merkelová jako by nechápala situaci, do níž přivedla nejen svou zemi, ale celý evropský kontinent. Není dne, kdy by média neinformovala o brutální zločinnosti páchané pologramotnými, sexuálně frustrovanými a jinak kriminálně závadnými přistěhovalci. Přesto již tuší, že něco není v pořádku, a stále se snaží do likvidace civilizační pohromy zapojit země, které s jejími politickými přešlapy od počátku nesouhlasí.

Koalice CDU/CSU se nachází v poločasu rozpadu, protože Horst Seehofer urputně bojuje o hlasy bavorských voličů, kteří právě kvůli imigrační otázce dávají přednost radikálnější Alternativě pro Německo. Seehofer proto navrhuje odmítat migranty s uděleným azylovým dekretem v jiných státech přímo na německé hranici a nedovolit jim vstup. To však Merkelová odmítá.

Nadcházející summit osmadvacítky by měl primárně řešit nelegální migraci, posílení dublinských dohod o odpovědnosti členských států Unie za vyřízení žádostí o azyl a evropskou pohraniční stráž Frontex.

Macron i Merkelová se společně vyjádřili za větší solidaritu při řešení migrační problematiky. Ne tedy již za větší solidaritu se samotnými uprchlíky, jak jsme slýchávali v minulosti. Že by volání o pomoc dosud bohorovné kancléřky? Je jasné, že Němci toho mají dost.

Evropský summit by měl mimo jiné vyřešit otázku, co s migranty na lodích plujících do Evropy. A vypadá to, že plán vracet uprchlíky do Afriky a internovat je v tam vybudovaných záchytných zařízeních je reálný. Tedy plán, který někteří z evropských politiků, včetně Sebastiana Kurze, prosazovali již před půldruhým rokem.

Merkelová má na obhajobu své politiky dva argumenty. Podle německých statistik došlo k výraznému poklesu zločinnosti, která je údajně nejnižší za posledních 25 let. Metodika takových statistik ale vyvolává otazníky. Čísla vedle informací o reálné kriminalitě nepůsobí příliš věrohodně.

Druhým argumentem jsou částečné úspěchy v integračních pokusech. Jak vyplývá z vládních údajů, podařilo se zaměstnat již 25 % z příchozích migrantů. Ani tak se ovšem slibované oživení pracovního trhu a ekonomiky nekoná ani náhodou.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:58 18. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  30
 • Tvl
  16
 • Super
  10
 • Trapas
  10
 • Cože
  9
 • Sladký
  9
Komentáře