jít naiDNES.cz

Dva dny, dva zlí muži. Babiš se po Erdoganovi setkal s Orbánem, mluvil o našem vymírání

Andrej Babiš se potkal se starým známým, maďarským premiérem Viktorem Orbánem. A na demografické konferenci varoval před vymíráním naší populace. | foto: Facebook

Dvě návštěvy „zlých mužů“ podnikl premiér Andrej Babiš v krátkém časovém rozmezí. Rovnou z Turecka, kde se setkal s kontroverzním Erdoganem, zamířil na demografický summit v Maďarsku. A dočkal se tam vřelého přivítání od možná nejtvrdšího odpůrce migrace Viktora Orbána. „Čísla mluví jasně, že vymíráme. Dobrý stát se pozná tak, že počet jeho obyvatel stoupá a přírůstek není nahrazen migrací ze zahraničí,“ pronesl Babiš v projevu.

Sotva se rozloučil s jedním nesmlouvavým politikem, už si podával ruku s dalším. Ještě včera Andreje Babiše v Turecku hostil prezident Recep Erdogan, mnohými označovaný za diktátora, dnes už český premiér živě debatoval se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem.

Ten je přímo pověstný svou nesmlouvavostí v otázkách migrační krize. Nemá problém nechat stavět zdi s ostnatými dráty ani vydávat rozkazy, aby policie proti uprchlíkům na hranicích zasáhla všemi dostupnými prostředky.

Od Orbána se Babišovi dostalo přátelského přivítání. Aby ne, oba jsou velkými proklamátory jednoty zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, a to právě především v otázkách migrace.

Andrej Babiš se potkal se starým známým, maďarským premiérem Viktorem Orbánem....

Orbán Babiše velmi vřele uvítal.

Český premiér do Budapešti vyrazil na konferenci o demografii. Tam ho přijela podpořit dokonce i ministryně financí Alena Schillerová. Když přišla řada na jeho projev, důrazně varoval před tím, že naše populace vymírá. A že není dobře, aby takový problém musela zachraňovat právě migrace.

Andrej Babiš se potkal se starým známým, maďarským premiérem Viktorem Orbánem....

Na konferenci dorazila i Babišova kolegyně, ministryně financí Alena Schillerová.

„Čísla mluví jasně, že vymíráme. I když se dramaticky prodlužuje délka života, dlouhodobá projekce vývoje české populace není dobrá. Dobrý stát se pozná podle toho, že jeho obyvatelé nemají obavu o svou budoucnost. Dobrý stát se pozná tak, že počet jeho obyvatel stoupá a přírůstek není nahrazen migrací ze zahraničí,“ cituje Babiše server iDNES.cz.

Andrej Babiš se potkal se starým známým, maďarským premiérem Viktorem Orbánem....

Babiš si sedl hned vedle Orbána, na židli se musel uskromnit.

Připomněl, že byť má Česko ze všech zemí V4 největší míru porodnosti, konkrétně 1,7 dítěte na ženu, pořád takové číslo nedosahuje potřebnou hranici prosté reprodukce. Ta je 2,1 dítěte na ženu. Babiš by proto rád podporoval vícečlenné rodiny.

„Každá podpora rodiny je správná. (...) Nás všechny však čeká mnohem tvrdší oříšek, jak pomoci rodinám, které by chtěly mít tři a více dětí. Třetí dítě znamená větší byt, větší auto, to jsou obrovské položky do rodinného rozpočtu,“ řekl Babiš.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat