jít naiDNES.cz

Babiš trvá na svém: Uprchlíky nepřijmeme, pro sirotky to platí taky

Andrej Babiš, předseda vítězného hnutí ANO | foto: Profimedia.cz

Že premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá přijímat uprchlíky, není žádnou novinkou. Názor ale nezměnil ani v případě padesáti syrských sirotků, které navrhuje přijmout lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. „Proč bychom je přijímali?“ ptá se s tím, že musíme na život připravit hlavně sirotky z Česka.

Europoslankyně tušila, že její návrh nebude mít automaticky všude zelenou a všichni pro něj s nadšením zvednou ruku. Stanovisko premiéra Andreje Babiše ji ale i přesto asi moc nepotěšilo.

„Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze. Navíc Česko je solidární, od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali 2,5 miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili 2500 pacientů včetně řady syrských dětí,“ uvedl premiér v rozhovoru pro deník Právo.

„Já šel do politiky hlavně proto, abych se staral o české občany. A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?“ ptá se.

Šojdrová ke svému návrhu uvedla, že rozumí lidem, kteří mají obavy, neboť ona je má taky. „Skupiny nezaopatřených sirotků se může bát jen hlupák nebo sobec. Vždyť je to naopak prevence jejich budoucí radikalizace. Jediné, co je zapotřebí, je politická odvaha,“ řekla se slovy, že není nutné dětem hned udělovat azyl.

Myslela to jistě dobře, nemohla předpokládat, že sirotci premiéra obměkčí. I když má děti rád, sám má čtyři, stojí si za svým a uprchlíky z kulturně a nábožensky rozdílných oblastí přijímat nechce. Má to svou logiku.

Když jednou pootevřete dveře, byť jen velmi malé a v mnoha ohledech potřebné skupině, je jen otázkou času, kdy se rozletí dokořán a navštíví vás hlavně ti, které jste vůbec nezvali.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:13 13. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  137
 • Trapas
  28
 • Cože
  6
 • Tvl
  6
 • Haha
  5
 • Sladký
  5
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat