Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Stále se léčím, je to schizofrenie! Andrej Babiš junior pak vytáhl papír od Džamily Stehlíkové

  Andrej Babiš mladší přišel dnes k soudu svědčit v dotační kauze svého otce. Před novináři zopakoval, že v dění kolem Čapího hnízda z něj jeho otec udělal nejen bílého koně, ale i blázna. Popřel také otcovo tvrzení, že má psychické problémy. Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Babiš starší předem avizoval, že na synovu výpověď nedorazí, což dodržel. U soudu se nyní řeší jeho zdravotní stav. Junior přiznal, že se stále léčí. „Ano, stále se léčím. Se svojí diagnózou nesouhlasím, je to ale schizofrenie,“ uvedl.

  Babiš junior dorazil k budově soudu v centru Prahy sám a pěšky zhruba deset minut před začátkem jednání. Čekaly tu na něj desítky fotografů, kameramanů i píšících novinářů.

  ČTK řekl, že obavy o svou bezpečnost nemá. Zdůvodnil to tím, že kdyby se mu něco stalo, byla by to pro jeho otce poté, co udělal v roce 2017 tu blbost s Krymem, sebevražda. Narážel na to, že podle jeho verze ho otec nechal v roce 2017 unést na Krym, aby mu zabránil podat svědectví ohledně převodu akcií Farmy Čapí hnízdo.

  „Nemám připravenou žádnou řeč. Já jsem jednoduše svědek,“ uvedl dnes Babišův syn, který žije ve Švýcarsku. Doplnil, že to, že se přišel osobně obhájit, je pro něj výhra.

  U soudu pak Babiš mladší řekl, že v sídle Agrofertu podepsal listinu, s jejímž obsahem se neseznámil. Akcie Čapího hnízda ani jiné společnosti v ruce nikdy neměl, odpověděl na dotaz soudce.

  Babiš junior uvedl, že nějakou listinu podepsal za přítomnosti finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. Nebyl si jistý, zda u podpisu nebyla i jeho sestra Adriana Bobeková.

  „Paní Procházková mi k tomu nic bližšího neřekla,“ vypověděl u pražského městského soudu.

  Dodal, že tento zhruba dvacetistránkový dokument nečetl celý, protože obsahoval malá písmena či finanční výkazy. Podepsal několik listů, pět nebo šest. Na dotaz soudce doplnil, že nemá ponětí, o jaký typ smlouvy šlo. O tom, že by měl být akcionářem Čapího hnízda, nevěděl, řekl.

  Andrej Babiš mladší u soudu

  Pokračoval tím, že v areálu Čapího hnízda byl mnohokrát, zval ho tam jeho otec už v době, kdy to byla ruina.

  „Otec říkal, že to kupuje,“ podotkl Babiš mladší. Poznamenal, že jedna budova v areálu je vyhrazena pro otce a jeho blízké.

  Babiš starší předem avizoval, že na synovu výpověď se nedostaví, což dodržel. Tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá. Tvrdí, že jeho potomek trpí schizofrenií, že není způsobilý vypovídat před soudem a že ho zneužili novináři.

  Obžaloba uvádí, že Babiš starší zajistil v roce 2007 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky.

  Andrej Babiš mladší poté předložil soudu lékařské potvrzení vystavené Džamilou Stehlíkovou, že je schopen vypovídat a je pod jejím odborným lékařským dohledem. Po tomto předání se obhájce Nagyové Josef Bartončík nahlas zasmál, soudce ho musel napomenout.

  „Ano, stále se léčím. Se svojí diagnózou nesouhlasím, je to ale schizofrenie. Učinili ho pod lživým názorem doktorky Protopopové,“ zodpověděl velmi váhavým hlasem s tím, že s prací dopravního pilota skončil na konci roku 2014. Více než třikrát byl podle svých slov hospitalizován v psychiatrické léčebně.

  Andrej Babiš mladší u soudu

  Babišův syn tvrdí, že podpis na listině k převodu akcií není jeho. Je jediným členem expremiérovy rodiny, který se rozhodl vypovídat. U Babišovy manželky Moniky, jejího bratra Martina Herodese a expremiérovy dcery Adriany Bobekové musel soud použít jejich stručné výpovědi z přípravného řízení.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 9:51 sobota 14. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   158
  • Super
   22
  • Haha
   20
  • Tvl
   5
  • Cože
   4
  • Sladký
   3
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...