jít naiDNES.cz

Padne vláda? Po jednání se Zemanem nejsem optimista, prozradil Hamáček

Andrej Babiš jednal s Milošem Zemanem a Janem Hamáčkem o odvolání ministra Staňka. | foto: Facebook

Vláda je v ohrožení a stojí na jediném muži. Tím je ministr kultury Antonín Staněk, který sice podal demisi, ale prezident Miloš Zeman jeho odchod dosud neposvětil. Právě k tomu ho na dnešní schůzce chtěli přesvědčit premiér Andrej Babiš a šéf ČSSD Jan Hamáček. Jenže se nepovedlo. „Pan prezident se definitivně nevyjádřil k nominaci (Michala Šmardy). Proběhne další schůzka 12. července mezi panem prezidentem, panem předsedou Hamáčkem a panem Staňkem,“ oznámil Babiš. A Hamáček z výsledku nadšen rozhodně nebyl.

Ostře sledované jednání trojlístku Zeman–Babiš–Hamáček nepřineslo nic. Až na nejistotu o další budoucnosti současné vlády.

I přes apel premiéra Andreje Babiše a šéfa ČSSD Jana Hamáčka zatím prezident nevyhověl požadavku na přijetí demise ministra kultury Antonína Staňka. Ze zákona je to sice jeho povinnost, není však jasně dán termín, kdy tak musí Zeman učinit. A právě toho nyní využil.

„Vyměnili jsme si názory a pan prezident nás informoval o jeho názorech na pana Staňka a pana Šmardu. K nominaci se definitivně nevyjádřil,“ prohlásil Babiš.

Další postup bude takový, že se Zeman setká s Hamáčkem ještě 12. července. Šéf ČSSD se pak se stranickými kolegy bude domlouvat, jak postupovat dál. Sociální demokraté by v čele Ministerstva kultury ČR chtěli svého kandidáta Michala Šmardu.

Hamáček s Babišem během tiskové konference.

Hamáček s Babišem během tiskové konference

Zcela reálným scénářem tedy i po klíčovém jednání zůstává konec současné vlády. Hamáček už dříve pohrozil, že pokud Zeman nepřijme Staňkovu demisi, jeho strana z vlády odejde.

Pakliže by všech pět ministrů ČSSD skončilo, musí podle koaliční smlouvy podat demisi i ministři hnutí ANO. A taková situace by pak vedla k předčasným volbám.

Babiš na tiskové konferenci také prohlásil, že si nemyslí, že by se vláda po dnešním bezvýsledném jednání pádu přiblížila.

Hamáček ale mluvil jinak. „Já jsem menší optimista,“ řekl a jeho sevřené rty naznačují, že to s vládou nevypadá dobře.

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat