Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Takoví syrští sirotci, jaké by chtěli Češi přijmout, nejsou, arabista jejich převoz nedoporučuje

  Reportérka České televize Markéta Kutilová odjela do Libanonu, aby zjistila, jak to vlastně ve skutečnosti je s těmi sirotky, o jejichž osudu se dohaduje celá Česká republika. Zjištění je následující – na Blízkém východě samozřejmě děti bez rodičů jsou, ale v drtivé většině se o ně starají jejich další příbuzní a k nám jet nechtějí.

  Rodiny jsou zde široké a téměř vždy se najde někdo, kdo se dítěte ujme. Nápad naší europoslankyně Michaely Šojdrové vlastně spočívá v tom, vzít tyto děti jejich příbuzným a umístit je v (pro ně) cizí zemi buď do přeplněného dětského domova, nebo do rodiny, která se přihlásila, že by nějakého toho syrského sirotka chtěla.

  Přitom dětí, které nikoho nemají a pomoc potřebují, tu máme víc než dost. Novinářka také poukázala na to, že mnoho sirotků už si právě z Libanonu vzala Itálie, ovšem i s jejich příbuznými. 

  Naši politici se samozřejmě odpovědnosti a pomoci syrským dětem nezříkají, jen je opravdu nutné pomáhat jim tam, kde nyní jsou. Rodiny těchto dětí pro ně vidí samozřejmě lepší budoucnost v Evropě, to je jasné, ale jsou soudržné a děti by samotné do neznáma nikdy nevyslaly. A příbuzné sirotků sem nikdo, ani paní Šojdrová, nezve.

  Šéfredaktorka magazínu Lidé a Země Lenka Klicperová na svém facebookovém profilu také potvrdila, že děti, které nikoho nemají, se v podstatě v arabských zemích nevyskytují. Sama navrhuje přijmout určitý počet těchto dětí i s jejich příbuznými, poskytnout jim u nás dočasnou ochranu a až to situace v Sýrii umožní, pomoci jim vrátit se domů.

  Obě výše zmíněné novinářky víceméně potvrzují výtku premiéra Andreje Babiše směrem k Michaele Šojdrové, že sirotků bez širší rodiny je málo. Zopakoval to i po včerejší schůzce s Michaelou Šojdrovou, které se zúčastnili i Jan Hamáček z ČSSD, senátor Václav Hampl nebo šéf Člověka v tísni Šimon Pánek. 

  „Potvrdilo se, co jsem si myslel. Žádní sirotci nejsou, paní Šojdrová ani neví, kde ty děti jsou, neví, v kterém táboře. Je to projekt, který neexistuje, virtuální záležitost,“ řekl po schůzce premiér.

  To europoslankyně si závěry této schůzky vyložila úplně jinak. „Dostali jsme od pana premiéra úkol děti najít. S tím, že poskytne součinnost a že ČR je s pomocí evropských prostředků ochotná děti přijmout,“ uvedla Šojdrová. Ten její slova odmítá. 

  Už přece z logiky věci je lepší pomáhat syrským dětem tam, kde žijí. Pomoci pro ně postavit nové školy, zajistit bydlení. Vytrhnout je z jejich rodného prostředí kvůli tomu, že je zrovna teď v Čechách před volbami, je minimálně podivné.

  To, že je úplná hloupost vozit syrské děti k nám, řekl v Interview ČT24 i arabista Petr Pelikán. Naznačil, že děti by zde trpěly mnohem více než v řeckém uprchlickém táboře.

  Připomeňme, že celá diskuze o syrských sirotcích začala tím, že lidovecká europoslankyně navštívila uprchlický tábor v Řecku, kde podle svých slov objevila spoustu sirotků a byl by dle ní dobrý nápad je vzít do České republiky. 

  Následně se ukázalo, že se nejednalo o malé děti, ale o teenagery ve věku 12–17 let. Aby si prosadila svou, rozhodla se, že malé sirotky najde někde jinde a premiérovi předloží jejich soupis. Nic takového se samozřejmě nestalo, žádné „dostupné“ sirotky nenašla. Dorazila jen se seznamem padesáti českých rodin, které se o neexistující děti přihlásily.

  Mezitím se po slovech Babiše, že Česko nepřijme ani jednoho sirotka, rozpoutala mezi veřejností vášnivá debata. Po několika dnech, kdy se začaly objevovat další nové skutečnosti o faktickém stavu syrských sirotků, se většina lidí, i odpůrců Andreje Babiše, postavila za názor nepřijímat je. 

  S finanční pomocí, která jim zlepší život v rodné zemi, ale souhlasí. Premiér se proto také zavázal poslat do země, která je zničená už téměř osm let trvajícím válečným konfliktem, další miliony korun.

  „Česká republika je solidární, za poslední tři roky do různých zemí kvůli migraci poslala 2,5 miliardy korun,“ dodává k celé věci Babiš.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 17:12 neděle 20. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   596
  • Trapas
   61
  • Haha
   50
  • Tvl
   36
  • Sladký
   21
  • Cože
   17