Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Komentář Andreje Babiše: Proč nutně potřebujeme Letňany? Jde o peníze!

  Andrej Babiš | foto: Andrej Babiš, Expres.cz

  Už dlouho se snažím prosadit projekt moderního administrativního komplexu, kam bychom na jedno místo soustředili státní instituce. A není to nějaká nesmyslná megalomanská myšlenka. Vycházím prostě a jednoduše z toho, že za prvé stát v Praze platí ročně půl miliardy korun za pronájem budov soukromníkům a za druhé že řada státních institucí sedí v často nevyhovujících historických budovách, které ani nebyly postaveny jako administrativní budovy, ale jako historické paláce nebo byty. Vede mě k tomu hlavně zkušenost z podnikání a snaha šetřit veřejné peníze, které můžeme radši utratit za dálnice a moderní železnice než za předražený pronájem honosných domů pro státní instituce po celé Praze.

  Nedává to totiž vůbec žádný ekonomický smysl: V hlavním městě sice sídlí jen patnáct procent administrativních budov státu, platíme za ně ale plných padesát sedm procent z veškerého nájemného. Ano, fakt půl miliardy korun ročně. Je to samozřejmě dlouhodobý problém, protože ho naši předchůdci prostě nechtěli řešit. Než aby přišli s nějakým řešením, radši dál vyhazovali peníze lidí za astronomicky drahé pražské pronájmy, které se v posledních letech ještě výrazně zvýšily. Stát zatím řešil jen akutní a dílčí problémy, když nějakému jeho úřadu chybělo místo nebo se ocitl v nevyhovujícím stavu. Se systémovým řešením ale dosud nikdo nepřišel.

  Navíc nejde jen o nájem. Ve velmi špatném a někdy i kritickém technickém stavu jsou i mnohé státní budovy, v nichž sídlí naše úřady. A ty se kvůli dlouhodobé zanedbanosti neobejdou bez nákladné modernizace a rekonstrukce. To jsou další miliardy korun navíc. V loňském roce provedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) hloubkovou analýzu a zjistil, že jestli to nezačneme rychle a systematicky řešit, zaplatíme v následujících deseti letech za nájemné v soukromých objektech pět miliard korun, za nutnou rekonstrukci a modernizaci státních budov sedm miliard korun a třináct miliard korun za jejich provoz a údržbu.

  Zdá se vám to málo? Mně tedy určitě ne! Je to přece příšerné vyhazování státních peněz.

  I proto prosazuju projekt státního administrativního komplexu, který by nám v budoucnu ušetřil spoustu miliard. Nejde samozřejmě o žádnou čtvrť, kam bychom sestěhovali všechny pražské státní zaměstnance, jak se občas píše v médiích, ale o jednu nebo dvě moderní a energeticky úsporné budovy s kapacitou nějakých deset tisíc zaměstnanců. ÚZSVM už provedl analýzu státních a obecních pozemků v Praze a jako nejlepší místo pro takový komplex z ní vycházejí Letňany. Náklady na výstavbu? Zhruba deset miliard korun. Doba návratnosti pět let. Stát by tím ale v budoucnu neušetřil jen za budovy, ale i za zaměstnance. Mnohé z nich totiž nyní zaměstnává jen proto, aby se starali o správu zbytečného počtu budov, ve kterých státní úřady sídlí.

  Často také slýchám, že chci postavit nějaké úřednické „městečko duchů“, kam ráno najedou desetitisíce úředníků, kteří večer zase odjedou. Tak to vůbec není. Jednak by součástí administrativního komplexu měla být i ubytovna pro mimopražské úředníky, školky pro děti nebo stravovací zařízení a komerční plochy pro obchody, jednak je lokalita Letňan zároveň výhodná i blízkostí Pražského okruhu a taky dodnes nevyužité stanice metra Letňany, které Pražáci přezdívají „Krtkov“, protože stojí uprostřed polí. Přesunutím státních úřadů do Letňan bychom současně ulevili dopravě v centru Prahy.

  Taky bych rád vyvrátil nesmyslný argument, že nectím naši historii, když chci opustit prvorepublikové ministerské budovy. Nechci stěhovat ministerstvo dopravy, průmyslu nebo financí. Domnívám se ale, že třeba ministerstvo pro místní rozvoj nemusí mít kanceláře v nádherném barokním paláci přímo na Staroměstském náměstí, že Generální finanční ředitelství nemusí sedět v Lazarské ulici, ÚZSVM na Rašínově nábřeží v bývalém bytovém domě, ministerstvo kultury v malostranském Nostickém paláci a takových příkladů jsou desítky. Prostě chci ušetřit peníze státu, prodat uvolněné prostory, udělat z nich třeba byty, které dnes v Praze zoufale chybí, a zjednodušit lidem kontakt se státními institucemi na jednom dostupném místě.

  Ano, Letňany nejsou z hlediska urbanismu ideálním řešením. Například pozemky okolo nákladového nádraží Bubny by byly daleko lepší a administrativní komplex v této oblasti by působil i „městotvorně“. Jenže v Bubnech je bohužel čtyřicet různých vlastníků pozemků a jejich případné výkupy by se táhly desítky let. Jestli tedy chceme státu ušetřit nemalé peníze, vrátit do historického centra Prahy život a ulevit mu i v dopravě, vycházejí z toho Letňany prostě nejlíp.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 9:00 10. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   54
  • Trapas
   22
  • Haha
   20
  • Cože
   8
  • Tvl
   8
  • Sladký
   6

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz