Jestli se teroristům někdy podařilo pořádně vystrašit Evropu, děje se tak právě teď. Obavy panují i v rakouské metropoli, kde policejní a zpravodajské služby monitorují aktivity muslimských radikálů, kteří se do Rakouska dostali z Bosny, a nebo cestou přes ni. Informoval slovenský web čas.sk s odkazem na slova bývalého ředitele rozvědky Slovenské informační služby Igora Cibula.
„Přítomnost některých džihádistů v Rakousku souvisí s tím, že koncem roku 2014 museli opustit Bosnu, když bosenské bezpečnostní složky razantně zasáhly proti nejagresivnějším džihádistům na severovýchodě kantonu Tuzla,“ uvedl dále Cibula.
Fotogalerie |
Hrozba jménem Bosna a Hercegovina
O tom, že riziko existuje v Bosně a Hercegovině, ostatně pro Expres před časem řekl i někdejší náčelník Generálního štábu Armády ČR a v současné době jeden z největších odborníků na bezpečnostní a vojenské otázky generál Jiří Šedivý.
„Neustále se mluví o problémech v Německu, Francii, Belgii, Švédsku nebo Velké Británii, ale vůbec si neuvědomujeme, že existuje stát jménem Bosna a Hercegovina. Sami představitelé Al Kaidá a ISIS řekli, ať se džihádisté zaměří na Bosnu a Hercegovinu,“ řekl generál Šedivý v exkluzivním rozhovoru pro Expres.cz.
Už když Šedivý působil v 90. letech v Bosně a Hercegovině, bylo obrovským problémem řešení radikálního islámu v dané oblasti. „Dnes jsou tam dokonce oblasti, třeba celé vesnice, kde najdeme vyvěšené vlajky Islámského státu,“ dodává Šedivý.
Znamená to snad, že budoucí problém v Evropě s islamisty začne právě odtud? „Může se to stát. Vezměte si analýzu teroristického útoku v Paříži, která potvrdila, že použité zbraně byly vyrobené na území bývalé Jugoslávie, tedy Bosny a Hercegoviny. Obávám se, že z Bosny a Hercegoviny se stává předsunutá základna islamistů v Evropě. A nejen Bosna, ale třeba i Kosovo, kde ani ne před rokem bylo zlikvidováno asi 40 radikálních islamistů,“ komentoval pro Expres.cz.
Europol, tajné služby, experti: Teroristi jsou tady!
Obyvatele členských i nečlenských států EU neuklidňuje ani Europol, podle něhož je na starém kontinentu řada spících teroristických buněk, které jen čekají na povel.
„Evropa momentálně stojí před největším nebezpečím teroristických útoků za posledních deset let,“ prohlásil šéf evropského policejního úřadu (Europol) Rob Wainwright v polovině února a na jeho slova právě v úterý došlo.
Podle posledních informací Islámský stát vycvičil nejméně 400 bojovníků a poslal je do Evropy, aby páchali atentáty podobné těm z Paříže a Bruselu, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje z evropských a blízkovýchodních tajných služeb.
Podle zdroje AP z iráckých tajných služeb jsou teroristé prý připraveni v současnosti zaútočit i v Německu, Británii, Itálii, Dánsku nebo ve Švédsku.