Byl jsem islámským radikálem, říká Alžířan, zachránila mě literatura. Teď je nepřítelem

Alžírský novinář a spisovatel Kámel Daúd býval v mládí fanatickým a radikálním muslimem. V rozhovoru pro páteční vydání deníku MF DNES vysvětlil proč a co ho změnilo.

„Islamismus dává smysl životu i smrti. Někdo řekl, že mnozí mají na výběr buď islamismus nebo McDonald’s. U nás je to ještě horší: máte na výběr buď konzumentarismus nebo prázdnotu, pokud nejste islamista. A můžete si vybrat mezi konformismem a radikalismem, když islamistou jste,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES Kámel Daúd, který navštívil Prahu během 26. ročníku Festivalu spisovatelů.

Spisovatel, který se zabývá neporozuměním mezi Západem a Orientem, byl radikálním muslimem šest až osm let a zachránila ho prý literatura, tedy že hodně četl.

Poznání něčeho jiného a otevření obzorů prý víru relativizuje.

Podle Daúda, s nímž mají islámští duchovní v Alžírsku problém kvůli jeho knize „Meursault, přešetření“, se arabskému světu nedostává vzdělání, což je „nástroj k tomu, abychom místo demokratů nevyráběli jenom další kamikaze,“ říká spisovatel.

Kámel Daúd zodpověděl i na otázky kolem války v Sýrii.

„Vůči válce jsme měli vždy stejný reflex - tedy co se neděje u nás, nechceme vidět. To se odehrávalo v době nástupu nacistů a mnohem později u islamistů,“ dodal pro MF DNES Daúd, na něhož salafistický imám Abdelfattah Hamadache Zeraoui uvalil fatvu, tedy nábožensko-právní dobrozdání.

(Obecně neplatí, že fatva má automaticky znamenat výzvu k umsrcení, jako to bylo například u spisovatele Salmana Rushdieho, ale vzhledem k tomu, že fatvu nad Daúdem uvalil imán salafistického, tedy radikálního směru, dá se předpokládat, že Daúd bude nyní - obrazně řečeno - v hledáčku radikálních vykladačů islámu, pozn. redakce.)

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:10 neděle 12. února 2017. Anketa je uzavřena.

  • 20
  • 17
  • 17
  • 16
  • 16
  • 15